1. Ana Sayfa
  2. Kitap
  3. Yunus Emre Enstitüsü, Nijerya’da kültür merkezi açıyor

Yunus Emre Enstitüsü, Nijerya’da kültür merkezi açıyor

featured

YEE’nin, 2018’de Nijerya’da başlattığı çalışmaların akabinde başşehir Abuja’da açacağı merkez, Türkçe eğitimi dışında Nijerya halkına Türkiye’yi ve Türk kültürünü öğrenme fırsatı da verecek. Nijerya YEE Müdürü Macit Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, YEE’nin uzun yıllardır Afrika’da bulunduğunu ve Sahra Altı Afrika’da kalıcı ve verimli çalışmalar yapmak istediğini belirtti. Sahra Altı Afrika’da son yıllarda YEE’nin Gambiya, Senegal ve Ruanda’da faaliyete başladığını anlatan Koç, “Gittiğimiz yerlerde ülkedeki gereksinime nazaran stratejik bir kararla merkez açarak ya da üniversite bünyesinde hizmet veriyoruz.” dedi.Koç, Nijerya’nın Afrika kıtasındaki değeri nedeniyle YEE’nin burada bağımsız bir merkez kurmaya karar verdiğini söz etti.

Kültürler ortası diyalog sağlamak istiyoruz

Koç, YEE’nin Nijerya’ya geliş hedefinin Türkçe eğitimin yanı sıra kültürler ortası diyalog sağlamak olduğunu söyledi. Nijerya’da 500’den fazla lisan ve 80’den fazla etnik küme bulunduğunu belirten Koç, “Nijerya kültürünün bir modülü olmak istiyoruz. Biz burada Türk yemekleri ya da Türk kahvesi günü yapacaksak tıpkı biçimde bunun Nijerya versiyonunu da yapacağız.” diye konuştu. Koç, YEE’nin Nijerya’daki temel misyonlarından birinin de lisan öğretimi olduğunu işaret ederek, “Son yıllarda birçok Afrikalı genç, Türkiye’de eğitim görüyor, biz de eğitimlerine katkı sağlayarak buradaki yetişkinlere, çocuklara, konut hanımlarına bütün kitleye Türkçe öğretmeyi düşünüyoruz.” sözünü kullandı.

Emellerimizden bir tanesi de kültür aracılığıyla bağlantı kurmak

Koç, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle şu anda Nijerya’da çevrim içi Türkçe dersi vermeye başladıklarını fakat yakında yüz yüze derslerin başlayacağını anlattı. Nijerya’nın örgün eğitime açık bir yer olduğunu söz eden Koç, “Bu sebeple burada çocuk sınıfı, yetişkinler sınıfı dahil 3 sınıf ve kütüphane açtık ve yakında örgün eğitime başlayacağız.” dedi. Koç, YEE’nin emellerinden birinin kültür aracılığıyla bağlantı kurmak olduğunu vurgulayarak, ikincisinin de Türkçeyi yabancı bir lisan olarak insanlara tanıtıp o formda kaynaşmak olduğunu söyledi. YEE’nin Nijerya’ya girişinin yeni kuşaklar için çok yararlı olacağını altını çizen Koç, “(YEE) Türkiye’nin, büyükelçilik dışında açılan birinci büyük devlet kurumu. Nijeryalıların bu merkezi Türk meskeni üzere düşünmelerini istiyoruz.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Yorum Yap

Yorum Yap