1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Yüksek tansiyona dikkat! Felcin en kıymetli nedeni

Yüksek tansiyona dikkat! Felcin en kıymetli nedeni

featured

Felç öteki ismiyle inmenin beyin hücrelerinin ömürleri için muhtaçlık duydukları kandan, oksijenden yoksun kaldıklarında meydana gelen, beyin hücrelerinin vefatıyla sonuçlanabilen önemli bir rahatsızlık olduğunu söyleyen Medicana International İstanbul Hastanesi Beyin ve Hudut Cerrahisi Doç. Dr. Ali Yılmaz, “Aşırı kilo, sigara, hareketsiz ömür ve gerilim yüksek tansiyona kaynaklık eden temel nedenler. Yüksek tansiyonu denetim altına alarak, sistemli hayat değişiklikleriyle baş travmasından mümkün olduğunca korunabilirsiniz. Felç riskini azaltmak bunlardan kaçınmakla mümkün. Oksijen olmadan beyin hücreleri dakikalar içinde ölmeye başlar. İki ana felç tipi vardır; iskemik ve hemorajik inme. Her biri beyni farklı biçimlerde tesirler ve nedenleri birbirinden farklıdır, kısaca değindiğimiz üzere nedenler inmenin çeşidine nazaran farklılık gösterir” diye konuştu.

EN SIK GÖRÜLEN FELÇ TİPİ: İSKEMİK İNME

Kan pıhtısı beyne kan ve oksijen akışını engellediğinde meydana gelen iskemik inme hakkında bilgi veren Doç. Dr. Ali Yılmaz, “En sık görülen felç çeşidi. Pıhtı ekseriyetle atardamarların vakitle daraldığı yahut plak olarak bilinen yağ birikintileri tarafından tıkandığı bölgelerde oluşur. Ender durumlarda sistemsiz kalp atışından kaynaklanan zayıf kan akışı da pıhtı oluşumuna neden olabilir. Beyne kan taşıyan atar damarların dallandığı noktalarda yaşla birlikte daralma meydana gelmesi doğal bir durumdur. Fakat bu süreç hızlanırsa ya da öteki bir deyişle daralma derecesi yüksekse tehlike arz eder. Daralma sürecini hızlandıran sigara, yüksek tansiyon (hipertansiyon), obezite, yüksek kolesterol düzeyleri, şeker hastalığı, çok alkol alımından uzak durarak felç riski azaltılabilir” sözlerini kullandı.

KALICI BEYİN HASARINA NEDEN OLMASA BİLE…

Son olarak birtakım durumlarda süreksiz iskemik atak (TIA) ismi verilen küçük inmenin yaşanabileceğini anlatan Doç. Dr. Ali Yılmaz, “Geçici iskemik atak damarlardaki süreksiz bir tıkanıklıktan kaynaklanır. Kişi inme semptomları gösterir lakin kısa bir müddet içerisinde kan basıncıyla damar tekrar açılarak semptomlar düzelir. Bu durum kalıcı beyin hasarına neden olmaz. Fakat ileride tam felç geçirme mümkünlüğünü epey artırır” dedi.

HEMORAJİK FELÇ NEDENLERİ

Baş içi beyin kanamaları olarak bilinen hemorajik inmenin daha az görüldüğünün altını çizen Doç. Dr. Ali Yılmaz şöyle devam etti: “Kafatasının içerisinde bir kan damarının patlaması sonucu beynin içerisine ya da etrafına gerçek kanamanın olması hemorajik inmeyi tanımlar. Hemorajik inmenin ana nedeni oluşturduğu yüksek basıncın tesiriyle beyindeki damar duvarlarını zayıflatan ve yırtılma mümkünlüğünü artıran yüksek tansiyondur. Yüksek tansiyon bir taraftan damar duvarını inceltirken, başka taraftan damarların dallandığı noktalarda baloncuk görünüme sahip beyin anevrizması oluşumunu tetikleyebilir. Öteki yaygın bir hemorajik felç nedeni ise baş travması sonrası yaşanan beyin damar kanamalarıdır. Hemorajik felç riski yüksek tansiyonu denetim altına alan tertipli hayat değişiklikleri ve baş travmasından mümkün olduğunca korunarak azaltılabilir. Çok kilolu olmak, sigara kullanımı, hareketsiz ömür ve gerilim hemorajik inmeye ve yüksek tansiyona kaynaklık eden temel nedenlerdir. Felç riskini azaltmak şartlardan kaçınmak ile mümkündür.”

EN KISA MÜDDETTE TEDAVİ EDİLMESİ GEREKİYOR

İnmenin kişiliği, hisleri, davranışı, hareket etme ve hareketi koordine etme yeteneğini etkileyebileceğine dikkat çeken Beyin ve Hudut Cerrahisi Doç. Dr. Ali Yılmaz, “Duygu, dokunma, sıcaklık, görme, yorumlama, düşünme, hatırlama, manaya, planlama, akıl yürütme yahut sorun çözme yeteneğini bozabilir. İnmenin potansiyel olarak yıkıcı tesirlerini en aza indirmek için mümkün olan en kısa müddette tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenle belirtilerini tanıyarak çabucak sıhhat kuruluşuna başvurmak ya da hastanın başvurmasını sağlamak çok önemlidir” dedi.

KAYNAK: DHA

Yorum Yap

Yorum Yap