İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kitap
  3. Yerli ve yabancı ozanlar Kahramanmaraş’ta atıştı

Yerli ve yabancı ozanlar Kahramanmaraş’ta atıştı

featured

Büyükşehir Belediyesi ile Halk Ozanları Kültür ve Dayanışma Derneği iş birliğinde düzenlenen şenliğe Türkiye’nin yanı sıra 9 ülkeden 100’e yakın aşık ve ozan katılıyor.

Şenliğin birinci gününde Onikişubat ilçesindeki Aliye İzzetbegoviç Parkı’nda gerçekleştirilen aktiflikte aşık ve ozanlar, unutulmaya yüz tutmuş atışma, muamma, leb değmez, güzelleme, atışma gelenekleriyle hünerlerini sergiledi, türküler seslendirdi. Aktifliğe ağır ilgi gösteren iştirakçiler, aşık ve ozanların gösterisini ilgiyle takip etti.

Büyükşehir Belediye Lideri Hayrettin Güngör, aktifliğin açılışında yaptığı konuşmada, şiir ve edebiyat kenti Kahramanmaraş’ın kültür ve sanatta da başarılı olduğunu söyledi. Kahramanmaraş’ta tarihten beri değerli şair, muharrir, aşık ve ozanların olduğunu belirten Güngör, bu tıp aktiflikleri yapmaya devam edeceklerini lisana getirdi. Kahramanmaraş’ın şiir ve edebiyat tarafını ulusal ve memleketler arası bazda hak ettiği yere getireceklerini tabir eden Güngör, şunları kaydetti:

“Kahramanmaraş’ın bu kıymetini yalnızca ülkemizde değil, memleketler arası arenada da bir marka yapmak için UNESCO seyahatimizi devam ettiriyoruz. UNESCO Yaratıcı Kentler Ağı’na Türkiye’den edebiyat alanında başvurmuş tek kentiz. Bu sene bütün kentimizin grubuyla milletvekillerimizle bütün kurumlarımızla ve bakanlarımızla çok önemli bir çalışma yürüttük. Asıl listeye dahil olmasak da yedek listeye dahil olacağız. Bugün burada Türkiye’nin her bölgesinden ve yurt dışından çok değerli ozanlarımız var. Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, İran’dan ozanlarımız var. Karacaoğlan’dan Aşık Mahzuni’ye kadar bu kentte çok kıymetli şairler, ozanlar ve muharrirler yetişmiştir.”

Farklı etkinliklerle devam edecek şenlik 3 gün sürecek.

KAYNAK: AA

Yorum Yap

Yorum Yap