1. Ana Sayfa
 2. Otomobil
 3. Yeni Mercedes CLA Dikkat Çeken Özellikleri ve Fiyat Listesi

Yeni Mercedes CLA Dikkat Çeken Özellikleri ve Fiyat Listesi

yeni-mercedes-cla-dikkat-ceken-ozellikleri-ve-fiyat-listesi-ip1QYwJ9.jpg

Alman araba üreticisi Mercedes-Benz’in hem Sedan hem de Coupe olarak ürettiği CLA serisi, yeni kuşakta karşımıza farklı bir tasarım anlayışı ve geliştirilmiş bir formla çıkıyor. Yeni tasarım anlayışını birçok modeline 2020 yılı itibariyle uygulayan Mercedes-Benz, CLA serisinin 2021 modelinde de birtakım küçük değişikliklerle göze çarpıyor.

AMG ve Performance olmak üzere 2 adet donanım paketi bulunan Mercedes-Benz CLA, Performance donanımında çok daha güçlü motorlar kullanarak performans arayışındaki kullanıcılara hitap ediyor. Bu bağlamda AMG donanımının da performans açısından yetersiz olduğunu söyleyemeyiz fakat bu 2 donanımı ayıran en temel şey AMG donanımında azamî 163 HP, Performance donanımında ise 421 HP güç elde ediliyor olması.

Tasarım:

Dış tasarım: Çerçevesiz camlar ve klasik Mercedes çizgileri hakim

Eski tasarım anlayışına nazaran daha keskin çizgilerle yeni bir profil ortaya koyan Mercedes-Benz CLA, elmas dizaynına sahip ön ızgarasıyla ve kaslı gövdesiyle dikkat çekiyor. Karizmatik bir görünüm için çerçevesiz cam tasarımı kullanılan CLA, art kısmında ise iki modüllü far tasarımı kullanıyor.

Hem AMG hem de Performance donanımında standart olarak gelen panoramik cam tavanla birlikte hem dışarıdan hem de içeriden daha ferah bir görünüm elde eden Mercedes-Benz CLA, AMG donanımında 19 inç, Performance donanımında ise 18 inç boyutlarındaki çok kollu jantlarıyla kullanıcıyı karşılıyor.

Toplamda 11 adet renkten oluşan paletiyle istenilen kişiselleştirmeyi kullanıcıların beğenisine sunan CLA’nın 5 adet jant tasarım opsiyonu bulunuyor. Bu jant dizaynlarından ikisi fiyatsız sunulurken başkaları için ek fiyat ödenmesi gerekiyor.

İç tasarım: Genmiş ekranlı denetim panelleri ve dijital göstergeler

Evvelki dizaynlara kıyasla daha ferah bir iç dizayna sahip olan Mercedes-Benz CLA, havalandırma kanallarına sahip ön koltuklarla ve ısıtmalı direksiyon simidiyle iç yerde bekleneni sunmayı hedefliyor.

Ferdileştirme isteyen kullanıcılar için toplamda 7 adet döşeme tasarımı sunan Mercedes-Benz, tüm bu döşeme dizaynlarını fiyatsız olarak seçmeye imkan tanıyor. Isıtmalı direksiyon simidine eşlik etmesi için ısıtmalı koltukları da aracına eklemek isteyen kullanıcıların ise 5.000 TL civarında bir ek fiyat ödemesi gerekiyor. Tüm bunlara ek olarak CLA’nın ön konsolundaki süslemeler de 5 farklı seçenek ortasından kişiselleştirilebiliyor.

Güvenlik:

Faal takip yardımcısı:

Mercedes-Benz’in profesyonel olarak geliştirdiği ve DISTRONIC ismini verdiği bu teknoloji, trafik işaretlerini algılama ve etkin olarak çevreyi tarama üzere özellikler içeriyor. Bu sayede kullanıcının yükü hafiflemiş ve güvenliği artırılmış oluyor.

Kör nokta yardımcısı:

Kullanıcı direksiyon başındayken CLA’nın kör noktalarını izleyen bu teknoloji, kent içi ve kent dışı seyahatlerinde çarpışmalara karşı tedbir alıyor. Buna ek olarak arabanın hareketsiz kalmasının akabinde tam 3 dakika daha etkin kalan bu teknoloji, CLA’yı park ettikten sonra araçtan ayrılma müddeti boyunca tetikte bekliyor.

PRE-SAFE sistemi:

Mercedes-Benz’in CLA’da kullandığı bir ses sistemi teknolojisi olan PRE-SAFE, muhtemel kaza durumlarında arabanın hoparlörlerini kullanarak kulaklarını devre dışı bırakacak biçimde bir frekans üretir. Bu da kazanın ortaya çıkaracağı şiddetli sesin kullanıcıya ziyan vermesini pürüzler.

Konfor:

MBUX iç yer yardımcısı:

Mercedes-Benz’in MBUX ismini verdiği bu yardımcı teknoloji, rastgele bir fizikî tuşa dokunmadan sezgisel el hareketleriyle birtakım işlevleri gerçekleştirmenize imkan sağlıyor. Aracın tavan kısmında konumlandırılan bir kamera yardımıyla kullanıcının el hareketlerini tarayan MBUX, özel işlevler atamaya da müsaade veriyor.

Sesli asistan:

Kullanıcıyı konuşma üslubundan ve alışkanlıklarından tanıyan bir sesli asistan ile gelen Mercedes-Benz CLA, doğal konuşma üslubuna adapte olarak çalışıyor. Hem bu teknoloji hem de MBUX ile birlikte kullanıcının dikkatini yoldan ayırmasına mani olan Mercedes-Benz, inançlı bir sürüş için de gerekli tedbirleri almış oluyor.

Isıtmalı ve havalandırmalı ön koltuklar:

2021 CLA’da opsiyon olarak sunulan bu özel koltuklar, havalandırma kanalları sayesinde uzun seyahatlerde terlemenin önüne geçerken tıpkı vakitte soğuk havalarda kullanıcıyı ısıtıyor. Bu koltuklara sahip olmak için ödenmesi gereken fiyat ise 17.000 TL.

Mercedes-Benz CLA donanım paketleri:

 • CLA AMG
 • CLA Performance

2021 CLA’nın 2 adet donanım paketi bulunuyor. CLA ve Performance isimli donanım paketlerinin ortasındaki en büyük fark ise farklı motor seçeneklerinden ötürü oluşan güç farkı.

CLA donanım paketinde 163 HP güç sunulurken Performance donanımında kullanılan motor 421 HP güç üretiyor. Buna ek olarak kimi tasarım ayrıntıları ve aksesuarlarla AMG donanımından evvel çıkan Performance, güvenlik manasında AMG’den pek de farklı değil. Performance donanımı, içindeki motor sayesinde 0’dan 100’e tam 4 saniyede ulaşıyor.

Mercedes-Benz CLA performansı, motorları ve yakıt tüketimi:

Mercedes-Benz CLA’nın ülkemizde satışta olan 2 farklı motor tipi mevcut. Tüm motor tiplerinde otomatik şanzıman kullanılan CLA, yakıt seçeneği olarak ise sadece akaryakıt sunuyor. Gelin Mercedes-Benz CLA’nın motorlarına ve bu motorların yakıt tüketimlerine birlikte göz atalım.

2,0L Akaryakıtlı (421 HP):

 • Ortalama (lt/100 km): 8,1
 • Kent içi (lt/100 km): 10,4
 • Kent dışı (lt/100 km): 6,9

1,5L Akaryakıtlı (163 HP):

 • Ortalama (lt/100 km): 6,2
 • Kent içi (lt/100 km): 8,5
 • Kent dışı (lt/100 km): 4,8

Mercedes-Benz CLA 2021 fiyatları:

 • Mercedes-Benz CLA 200 1,5L AMG 163 HP: 531.200 TL
 • Mercedes-Benz CLA 200 4MATIC 1,5L AMG 163 HP: 567.200 TL
 • Mercedes-AMG CLA 45 S 4MATIC+ 2,0L Performance 421 HP: 1.324.800 TL
 • Mercedes-AMG CLA 45 S 4MATIC+ Shooting Brake 2,0L Performance 421 HP: 1.373.500 TL
Yorum Yap

Yorum Yap