Winston Churchill’in Tablosuna Rekor Satış

Dolu Bellek

Eski İngiliz başbakanı Sir Winston Churchill’in yapmış olduğu tablosu Londra’daki müzayedede 7 milyon sterline Angelina Jolie’ye satıldı.

Satış fiyatı, önceki en yüksek satış fiyatının neredeyse tahmini dört katıydı ve 1.8 milyon poundun biraz altında olan Churchill tablosu için önceki rekorunu geçmişti. Bir Christie sözcüsü bunu “Churchill’in en önemli eseri” olarak nitelendirdi. Sözcü, “Ayrıcalıklı kaynağının yanı sıra, savaş sırasında yaptığı tek manzara burasıdır.” Dedi.

Winston Churchill, Fas kentinden ilham alarak ve 1943’teki Kazablanka Konferansı’nın ardından Koutoubia Camii’nin Kulesini boyadı. Bitirdiği eseri savaş zamanı ABD başkanı olan Franklin Roosevelt’e Hediye etti. Eser, 2011’de New Orleans’ta satışa çıktığında aktris Angelina Jolie’nin eline geçti.

Açık attırma ile 7 milyon sterlin ile başlamasına rağmen, alıcılara pahalı gelerek kimsenin teklif etmemesi üzerine eser 1,5 ila 2,5 milyon sterlin arasına kadar geriledi. Ayrıca Christie, komisyonlu satış rakamının 8,2 milyon sterlin üzerinde olduğunu söyledi.

Eski İngiliz başbakanı Sir Winston Churchill’in yapmış olduğu tablosu Londra’daki müzayedede 7 milyon sterline Angelina Jolie’ye satıldı.Churchill’in iki resmi daha açık attırma ile satılarak üç eser birlikte 9,43 milyon sterlin getirdi. Churchill siyasete girmeden önce bir ordu subayıydı ve nispeten geç 40 yaşında resim yapmaya başladı.

Fas’ın çoğunun Fransız himayesi olduğu 1930’larda Marakeş’in yarı saydam ışığına tutku duydu. Winston Churchill, Kazablanka’da savaşta Almanya’nın “kayıtsız şartsız teslim olmasından” daha azını kabul etmeyecektir. Dedileri konferansın ardından, 1970’lerin en popüler villa olan Villa Taylor’ın balkonundan resmini çizdi. Resim, caminin minaresini eski şehrin surlarını, arkasında dağlar ve önünde minik renkli figürlerle tasvir etmiştir.

Yumuşak güç

ABD heyeti konferanstan ayrıldıktan sonra, Churchill’in resimlerini boyamak için fazladan bir gün daha kaldı. Daha sonra doğum günü için Roosevelt’e gönderdi.

Christie’nin İrlanda başkanı Nick Orchard, “Bu, Churchill’in en kişisel ve yoğun diplomasisidir,” dedi. “Liderler arasında sıradan bir hediye değil. Bu yumuşak güçtür ve özel ilişkinin amacı da budur.”

Churchill manzarası olan Marakeş’teki Scene, 1935’te Fas’a ilk ziyaretinde boyanmış önceden 1.5 milyon sterline satılmıştı.

Jolie ve Brad Pitt‘in sanat koleksiyoncusu olduğu ve evlilikleri sırasında, Banksy ve Neo Rauch’un da dahil olduğu önemli eserleri satın almıştı.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version