İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. VPN Nedir? VPN Ne İşe Yarar? ve Güvenli Mi?

VPN Nedir? VPN Ne İşe Yarar? ve Güvenli Mi?

Dolu Bellek VPN

VPN nedir?

VPN, sanal özel ağlar olarak bilinir. Genel olarak şirketlerin şubeleri ile iletişimini daha güvenli hale getirmek için kullanmaktadır.

VPN yani Virtual Private Network birçok farklı protokol ve teknolojiyi bir arda kullanmaktadır. Bilgisayardan bilgisayara kriptolama özelliği ile güvenli bir ağ oluşturmaktadır.

Bu tünel içerisinde geçen her veriyi şifrelediği için araya girmeye çalışan kötü yazılımları engellemektedir. Bu gizlilik sayesinde özel verileri daha güvenli bir şekilde aktarmaktadır. DNS sürücünüz ne kadar iyi olursa o kadar daha güvenliğiniz artmaktadır.

VPN nedir diye en basit tabiri ile IP adresinizin saklanıp başka bir IP adresi gösterilmektedir. Bu sayede başka bir bilgisayarın size bağlanmasını engellemektedir. Sizin oluşturduğunuz ağın şifrelenmesi sonucunda başka birilerin sizi takip etmesine ve 3. Şahısların sizin ağınıza girmesini engellemektedir.

VPN Çeşitleri

Genel olarak iki kısam ayrılır, bunlar donanım ve yazılım tabanlıdır. Genelde bilgisayarınızda ve mobilde size özelleşmiş olarak gelir. Ayrıca bu özelleştirme size gömülü bir biçimde sunulmaktadır.

Eğer IP adresinizi değiştirmek isterseniz bir VPN sağlayıcı uygulamalar ile mümkündür. Temel olarak VPN bağlantısı şirketlerin birbirleri ile gizliliklerini korumak maksadıyla kullanılmaktadır. Son zamanlarda ise daha çok ülkelerin yasakları sonucunda birçok kullanıcı bağlanmak için kullanılmaktadır.

VPN Kullanmak riskli mi?

Her ne kadar kullanıcıları güvenlik ve gizlilik sağladıklarını söylese de maalesef günümüzde bunun pek mümkün olmadığı açıktır. VPN kullanıcılarının bir çok riskle karşı karşıya kalıyor. Bunun sebebi ise ücretsiz olarak sunulan uygulamalarıdır.

Bir VPN sunucusuna bağlandığınız andan itibaren o sunucunun sizin internet bağlantısına izin vermiş oluyorsunuz. Bunun sebebi ise sunucuya kadar sizin iletişiminiz kriptolu olup sunucuda ise böyle bir gizlilik mevcut değildir. Doğal olarak sizin bilgisayarınıza veya cep telefonunuza erişim sağlamaktadır.

Özellikle ücretsiz olarak size sunulan uygulamaların sizin bilgilerinizi ve internet akışışınızı incelediklerini unutmayınız. Sonuç olarak biri size bir uygulamayı hayrına sunmuyordur. Eğer uygulama ücretsiz sunuyorsa emin olun mevzu sizin bilgilerinize ulaşmaktır.

Diğer taraftan limitli olanlar ise sizin internet hızınızı kısıtlayarak hız düşmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple internette dolaşırken ve oyun oynarken sıkıntılar yaşamanız kaçınılmazdır.

Sonuç olarak VPN kullanmak kişisel verileriniz açısından sakıncalıdır. Tavsiye olarak ücretli versiyonlarını kullanmaya gayret edin veya hiç kullanmayınız.

Android Telefona Uzaktan Bağlantı Nasıl Yapılır?

Yorum Yap

Yorum Yap