1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Van Gogh’un Paris Tablosu Yeniden Sergileniyor

Van Gogh’un Paris Tablosu Yeniden Sergileniyor

_117191022_vangogh2_reuters

Vincent Van Goghun’un Paris sokağının tablosu, 100 yıl geçtikten sonra ilk kez sergilenmektedir. Montmartre’de Bir Sokak Manzarası tablosu, 1887’de boyandığından beri Fransız bir aileye aittir.

Van Gogh uzmanı Martin Bailey, BBC News’e tabloyu “ilk kez doğru bir şekilde görebildiğimizi” söyledi. Bailey, “Heyecan verici olan, ressamın şövalesinden çıktığından beri saklanan bir Van Gogh tablosu olması,” dedi. Her zaman özel koleksiyonlarda yer alan tabloyu, sadece sahipleri ve arkadaşları bilmektedir.

Van Gogh’un bu eseri çok ilginçtir. Çünkü Van Gogh’un karanlık, toprak renklerle boyadığı Hollanda yılları ile Provence’ta yaptığı coşkulu işler arasında bir geçiş çalışmasını yansıtmaktadır. Resimde tasvir edilen cadde Van Gogh’un, kardeşi Theo ile 1886 ve 1887’de kısa bir mesafede kalırken yarattığı bir dizi eserden biridir.

Bildirilenlere göre Van Gogh’un 1887 tablosu 25 Mart’ta satışa çıkacak. 25 Mart’taki satışından önce ise Paris, Amsterdam ve Hong Kong’daki müzayede evlerinde sergilenecektir.

Sothebys’e göre önümüzdeki ay açık artırmada satıldığında sekiz milyon Euro’ya kadar getirebileceğini tahmin edilmektedir. Ayrıca “Bu çapta bir eserin böyle ikonik bir diziden piyasaya çıkması şüphesiz büyük bir olaydır” ifadelerini de kullandı.

Yorum Yap

Yorum Yap