1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Üzüm çekirdeği yağı yararları nelerdir? Soğuk pres üzüm çekirdeği yağı cilde nasıl uygulanır?

Üzüm çekirdeği yağı yararları nelerdir? Soğuk pres üzüm çekirdeği yağı cilde nasıl uygulanır?

featured

Cilt ve saç bakımı yaptıktan sonra beklenilen neticeyi en güzel biçimde karşılayabilmek için doğal eserlerin kullanılması gerekir. Üzüm çekirdeği yağı da bu eserlerin başında gelerek cilt ve saç derisi sıhhatine epeyce tesirlidir. Üzüm çekirdeği yağı, sivilce oluşumuna pürüz olan ve öbür cilt hastalıklarının tedavisinde birinci akla gelen eserlerin başında gelir. 

Üzüm çekirdeği yağı, en güçlü antioksidan kaynağı olması münasebetiyle cildi temizlediği ve sivilce oluşumunu engellediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Doğal bir birleşen olan üzüm çekirdeği cildin nem istikrarını de sağlayarak cilde doğal bir parlaklık kazandırır. Üzüm çekirdeğinin yararları şöyledir:

 • Üzüm çekirdeği yağı, saç derisini besleyerek saç derisinde meydana gelen kepeklenme ve bakterilerin arınmasını sağlar. Saçların daha canlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur. 

 • Saçların nemlendiren üzüm çekirdeği yağı, saçlara doğal bir parlaklık kazandırarak daha canlı görünmesini sağlar. 

 • Cilt lekelerinin tedavisinde kullanılan üzüm çekirdeği yağı, bilhassa sivilce izlerinin kısa müddette güzelleşmesine yardımcı olur. 

 • Cildin nem istikrarını koruyan üzüm çekirdeği yağı, cildin renk tonunu eşitler, cilde doğal bir parlaklık vererek sağlıklı bir görünüm kazandırır.

 • Antioksidan deposu üzüm çekirdeği yağı, kirli hava, yağ ve makyaj kalıntısından kaynaklı ciltte meydana gelen toksinlerden arındırır. 

 • Cildi derinlemesine temizleyerek siyah nokta ve sivilce üzere cilt sorunlarının kısa müddette giderilmesini sağlar. 

 • Yara, güneş lekesi ve izlerinin uygunlaşması için üzüm çekirdeği yağı kullanılması tavsiye edilir. Hiçbir yan tesir göstermeden izlerin kısa müddette güzelleşmesine yardımcı olur.

 • Cildin günlük nem gereksinimini karşılayarak cildi nemlendirir. Cilt kuruluğundan kaynaklı kırışıklıkların oluşmasına mahzur olur. 

 • Masaj yaparken uygulandığında kasların rahatlamasına yardımcı olur. 

 • Tırnak yapısını güçlendirerek tırnakların acilen kırılmasına pürüz olur. 

Makyaj temizliğinin akabinde pak bir pamuğa sürülerek tonik üzere kullanılabilir. Böylelikle makyaj kalıntılarının yüzden arınmasını sağladığı üzere cildin nem muhtaçlığını karşılayarak doğal bir parlaklık kazandırır. 

Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak saç tabanlarına uygulandığında saç derisini besler, toksinlerden arındırır. Böylelikle kepeklenme, kaşıntı ve bakteri oluşumuna pürüz olur. Zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı ile hazırlanan üzüm çekirdeği yağı kürü saçlara sürüldükten yaklaşık 30-40 dakika sonra bol su ile durulanır. Bu süreç haftada 1 kere yapıldığında kısa müddette sonuç verdiği gözlemlenir. 

Aktar ve muhakkak marketlerde çarçabuk temin edilebilen üzüm çekirdeği yağının 50 Ml ortalama fiyatı 20 TL kadardır. 

Yorum Yap

Yorum Yap