1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Uzmanlar Koronavirüse Karşı Çift Maske Kullanımını Öneriyor

Uzmanlar Koronavirüse Karşı Çift Maske Kullanımını Öneriyor

ppe-covid19-face-mask

Covid-19 salgınının ortaya çıkmasıyla birlikte dünyanın pek çok ülkesinde maske takma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu süreçte bazı insanlar virüse karşı önlem sağladığı için maske kullanımını önemsemektedir. Bazı insanlar da maske kullanımını reddetmektedir. Maske kullanımının yararlı olduğunu düşünenler çift maske takarak daha fazla koruma sağladığını düşünmektedir. Çift maske kullanımı gerçekten yararlı mı veya koruma sağlıyor mu? Şuanda uzmanlar bu konuyu araştırarak sorulara yanıt arıyor.

Koronavirüse karşı çift maske kullanımının fayda sağlayıp sağlamadığı konusu tartışmalıydı. Zira çift maskenin virüse karşı koruma sağladığına dair elimizde herhangi bir bilgi yoktu. Uzmanların gerçekleştirdiği araştırmaya göre çift maske takarak insanlar virüsün partiküllerinin geçişini iki kata kadar azaltabilmektedir.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) iki denek üzerinde bir araştırma yaptı. CDC deneklerden birine tek maske diğerinde ise çift maske kullanarak eşit uzaklıklardan denekler üzerine virüs partikülleri sıktı. Buna göre çift maske kullanımının virüs partiküllerine karşı daha fazla koruma sağladığı sonucu ortaya çıktı. Tek maske kullanımı virüs partiküllerini yüzde 40 seviyelerinde engellerken çift maske kullanımı virüs partiküllerini yüzde 80 seviyelerine kadar yükseltebilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap