1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Türkiye Uzay Ajansı Logosu İle Dikkatleri Üzerine Çekti

Türkiye Uzay Ajansı Logosu İle Dikkatleri Üzerine Çekti

Adsız

Bugün “Milli Uzay Programı” tanıtımı düzenlendi. Tanıtıma Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK da katıldı. Tanıtımda önümüzdeki 10 yıl içindeki ülkemizin uzay alanında yapmayı planladığı atılımları görmemiz sağlandı. Hatta programı yakından takip eden Rus basını, Türkiye’nin 2023’te Ay’a uzay aracı göndermeyi hedeflediğini duyurdu.

Bu toplantı ile Türkiye Uzay Ajansı’nın yeni logosu da tanıtılmış oldu. TUA’nın logosu ile birlikte kurumun resmi hesabından logonun hikayesi de paylaşıldı.

TUA’nın paylaşılan logo ile yaptığı açıklama:

“TUA logosu, bilinmeze, evrenin derinliklerine uzanan kesintisiz, kararlı bir hareketi simgeler. Bu hareketin karakteri Batı tipografisinin fonksiyonel okunaklılığından, Doğu’nun kadim kültürünün tek nefeste okunan kaligrafisine uzanır. Dev bir roketin gövdesinden küçük bir yaka rozetine kadar farklı ölçek ve uygulamalarda okunaklılığını, işaret özelliğini kaybetmemesi için tasarlanan harfler birbirine eklemlenirken ortaya çıkan resmin içindeki ‘yıldız’ imgesi gökyüzündeki al bayrağımızı temsil ediyor. İşte bu güzel logo Türkiye’nin uzaydaki yeni başarılarının imzası olacak.”

Göbeklitepe’deki esrar dolu monolitin gizemi bu toplantıda çözüldü.

Erdoğan, Göbeklitepe yakınlarındaki araziye ne zaman ve kim tarafından, ne amaçla koyulduğu bilinmeyen monolitin üzerindeki Köktürk Alfabesi ile yazılmış olan “Gökyüzüne bak Ay’ı gör.” ifadesini kullandı. Bu açıklamanın ardından esrarengiz monolit mevzusu akıllara bu olayın Milli Uzay Programı’na dikkatleri çekmek için yapılmış bir proje olup olmadığını getirdi.

Yorum Yap

Yorum Yap