İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Türk İcadı Su Tasarruf Aygıtı ile 700 Milyon Metreküp Tasarruf!

Türk İcadı Su Tasarruf Aygıtı ile 700 Milyon Metreküp Tasarruf!

featured

Ülkemizin ve dünyanın en kıymetli doğal kaynak sıkıntılarından biri olan su sorunu her sene tesirini arttırarak devam ediyor. Yeryüzündeki erişilebilir tatlı su ölçüsü su varlığının sırf %1’ini oluşturuyor. Türkiye kişi başına düşen bin 519 m3’lük su ölçüsü ile “Su sorunu çeken” ülkeler ortasında yer alıyor. Türk mühendisler, geliştirdikleri modül ile her yıl 700 Milyon m3’lük suyu kurtarmayı amaçlıyor. Konutların, iş yerlerinin atık suyunu geri kazandırmak ve tuvaletlerde kullanılabilecek hale getiren Gristek, Modül ismini verdikleri birinci eserleriyle devlet dairelerinde ve iş yerlerinde %40 su tasarrufu yapmayı hedefliyor.

Yıllık 700 milyon metreküp tasarruf

Ülkemizin ve dünyanın en değerli doğal kaynak meselelerinden biri olan su sorunu her sene tesirini arttırarak devam ediyor. Yeryüzündeki erişilebilir tatlı su ölçüsü su varlığının sırf %1’ini oluşturuyor. Türkiye kişi başına düşen bin 519 m3’lük su ölçüsü ile “Su sorunu çeken” ülkeler ortasında yer alıyor. Türk mühendisler, geliştirdikleri modül ile her yıl 700 milyon m3’lük suyu kurtarmayı amaçlıyor.

Ülkemizin en değerli çevresel problemlerinden biri olan tatlı su kaynaklarının bilinçsiz kullanımına ve iklim değişikliğine bağlı kuraklığa genç mühendisler kayıtsız kalmadı. Çorum Teknokent’te yer alan Gristek, bünyesinde barındırdığı genç mühendis takımıyla su sorunu ile ilgili kıymetli bir adım attı.

Konutların, iş yerlerinin atık suyunu geri kazandırmak ve tuvaletlerde kullanılabilecek hale getiren Gristek, Modül ismini verdikleri birinci eserleriyle devlet dairelerinde ve iş yerlerinde %40 su tasarrufu yapmayı hedefliyor. Gerçekleştirilen çalışmada genç mühendislerin odak noktasını tuvaletlerdeki sifon kullanımı oluşturdu. Bu çalışma ile bir kişinin yıllık ortalama sifon kullanımı ile harcadığı su ölçüsü yaklaşık %50 azaltılabiliyor.

Gristek Kurucusu Yunus Burak Özcan, “Gristek Modül’ü üretirken en büyük motivasyon kaynağımız ülkemizin tatlı su kaynaklarını korumak oldu. Bildiğiniz üzere bizler ve gelecek kuşaklar için en değerli çevresel tehdit maalesef kuraklık. Bu noktada, Gristek Modül tatlı suyun kullanımında tasarruf sağlamak gayesiyle üretildi. Evsel atık suyun çeşitli filtre süreçleri sonrasında tuvalet paklığı için kullanılabilir hale gelmesi, suyun geri dönüştürülebilir olduğuna dikkat çeken bir nokta oldu. Bu konuda toplumsal geri dönüşüm şuuruna katkıda bulunduysak ne keyifli bize.” dedi.

Gristek Modül’ün teknik ayrıntılarını paylaşan Özcan, “Temelinde evsel atık suyun geri dönüştürülmesi ve bu suyun makul alanlarda kullanılması bulunan Gristek Modül, lavaboların altına yerleştirilen bir tank, pompa motoru ve su iletim sisteminden oluşmakta. Evsel atık suyun filtre edildiği ve tuvalet için kullanıma hazır hale geldiği su tankı, içerisinde fizikî filtreler, mor ötesi ışık filtresi ve kimyasal çözeltiler bulundurmaktadır. Su tankından filtre edilmiş ve geri dönüştürülmüş su, pompa yardımıyla tuvaletlerin sifon depolarına pompalanmaktadır. Sistem sifon deposu boşaldıkça filtre edilmiş ve su tankında bekleyen suyu otomatik olarak sifona destek etmektedir.” dedi.

Gristek Modül’ün üretim süreci Çorum’da kurulan fabrikada tamamlanıyor ve kurulumlar direkt yerinde sağlanıyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Yap

Yorum Yap