1. Ana Sayfa
  2. Kitap
  3. Türk dünyası 2022’yi Toktobolot Abdumomunov yılı ilan etti

Türk dünyası 2022’yi Toktobolot Abdumomunov yılı ilan etti

featured

TÜRKSOY, her yıl iştirakçi ülkelerin kültür bakanlarını bir ortaya getiren toplantılarda, Türk dünyasının ünlü isimlerinin belirlenmesi ve yapıtlarının halka tanıtılması kararı aldı. Kırgızistan Kültür, Bilgi, Spor ve Gençlik Bakanlığı, TÜRKSOY’un 2022 yılı da, doğumunun 100. yılı kutlanacak Kırgız oyun müellifi Toktobolot Abdumomunov’u Anma Yılı ilan edilmesinin kararlaştırıldığını açıkladı. Açıklamada, 2020 Türk Dünyası Kültür Başşehri Hive’de 16 Eylül 2021’de düzenlenen TÜRKSOY Üyesi Ülkeler Kültür Bakanları Daimi Kurulu 38. Periyot Toplantısı’na katılan Kırgızistan Kültür Bakanı Kayrat İmanaliyev’in, 2022’yi Kırgız sanat adamı Abdumomunov’u anma yılı ilan edilmesi teklifinde bulunduğu ve teklifin toplantı iştirakçileri tarafından takviye aldığı tabir edildi.

Kelam konusu teklifin gelecek yıl müellifin doğumunun 100. yılı kutlanması ile ilgili olduğu bildirilen açıklamada, muharriri anma yılı kapsamında kültürel aktifliklerin yanı sıra bilimsel konferansların düzenlenmesi planlandığı aktarıldı.

TOKTOBOLOT ABDUMOMUNOV KİMDİR?

Kırgızistan halk müellifi, oyun müellifi ve senarist, Kırgız SSC’nin Onurlu Sanat Çalışanı, Toktogul Satılganov’un ismini taşıyan Kırgız SSR Devlet Mükafatı sahibi Toktobolot Abdumomunov, 1922 yılında Çüy bölgesine bağlı Kemin ilçesinin Atake köyünde doğdu.
Abdumomunov bir öğrenci olarak, sık sık tiyatroya gitti ve sahne sanatları için büyük bir sevgi geliştirirken, mesleği “Kumduu Çap” ve “Kurman” oyunlarıyla başladı. Abdumomunov, hayatının sonuna kadar 30’a yakın oyun yazarken, oyunları sistemli olarak Kırgız tiyatrolarında sahnelendi.
Halkla münasebetler konusunda da faal olan Abdumomunov, 1959-1971 yılları ortasında Kırgızistan Müellifler Birliği Birinci Sekreteri, 1974-1987 yılları ortasında Kırgızistan Tiyatro Topluluğu Başkanlığı vazifelerini yürüttü.
Kırgız Cumhuriyeti’nin ulusal drama alanındaki en düzgün oyunların layık görüldüğü Toktobolot Abdumomunov Edebiyat Mükafatı 1991 yılında verilmeye başlandı. Abdumomunov, 1989 yılında 67 yaşında hayatını kaybetti.

KAYNAK: AA

Yorum Yap

Yorum Yap