1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Telefon Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Telefon Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir?

telefon hızlandırma yöntemleri

Telefonlarımız zaman içerisinde gerek yüklediğimiz uygulamak gerekse başka nedenlerden dolayı yavaşlıyor. Telefon hızlandırma yöntemlerini ve Android telefon performans arttırma yöntemlerini sizlere anlatmaya çalışacağız.

Markaların amiral gemisi olarak adlandırılan üst segmentte yer alan akıllı telefonlarında pek fazla karşılaşılmamaktadır. Hız düşüklüğü yada performans düşüklüğü daha çok giriş seviyesi ve orta segment telefonlarda yaşanmaktadır. Üst segment telefonların özellikleri işlemci, RAM ve birçok farklı konuda daha üstün olduğu için yavaşlama yaşanmamaktadır.

Şimdi gelin giriş, orta ve üst seviye telefonlar için hızlandırma yöntemlerine bir göz atalım. Bu yöntemler sizleri belki de yeni telefon masrafından bile kurtarabilecektir.

Telefon Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Telefonlarınız satın aldığınız halde her zaman en üst performansı vermemektedir. Bununla birlikte içerisine kurulu uygulamalar olsun bazı ayarlar olsun telefonun hızının düşmesine neden olabilmektedir. Madde madde uygulamanız gereken yöntemleri inceleyelim.

1- Temiz Bir Ana Ekranla Telefon Hızlandırma Yapmaya Başlayın

İlk yöntemimiz basit gibi görünse de telefon hızınızı oldukça etkileyecek bir konudur. Herkes telefonunun ana ekranını kolay erişim yeri olarak kullanmak ister. Bundan dolayı uygulama kısayollarını, araç çubuklarını ve uygulama bileşenlerini (widget) ana ekrana yerleştirir.

Evet işlemlerimizi daha pratik yapmamıza yarayan ana ekrana eklenenler, zamanla telefonunuzun hızını yavaşlatmaktadır. Bundan dolayı mümkün olduğunca temiz bir ana ekranla telefonunuzu hızlandırabilirsiniz. Ana ekranda bulunan widgetları temizleyin, sık kullanmadığınız uygulamaları ekranınızdan kaldırın.

2- Başlangıç Yöneticisini (Louncher) Değiştirin

Akıllı telefon üreticileri normal şartlarda başlangıç yöneticisini en iyi performansı verecek şekilde tasarlamaktadır. Fakat bu her zaman öyle olmayabiliyor. Kullanılan başlangıç yönetici (Launcher) telefonu daha da yavaşlatıp performans düşüklüklerine neden olabiliyor.

Buna alternatif Google Play üzerinden erişebileceğiniz iki farklı başlangıç yönetici size tavsiye edebiliriz. Bu başlangıç yöneticilerden birini kurarak ayarlarını yaptığınız takdirde telefon hızlandırma konusunda bir adım daha ilerlemiş olacaksınız. Ayrıca şunu da belirtmek isteriz ki her Launcher telefonun kendi başlangıç yöneticisinden iyi olmamaktadır.

3- Varsayılan Web Tarayıcınızı Daha Hızlısı İle Değiştirin

Telefonlarda genel olarak varsayılan web tarayıcı Chrome olmaktadır. Fakat Chrome, bilgisayarlarda olduğu gibi çok fazla önbellek kullanarak telefonlarınızı yavaşlatabilmektedir. Bu yüzden daha hızlı web tarayıcısını varsayılan olarak yapmanız telefon hızlandırma konusunda size büyük katkılar sunacaktır.

Bu konuda Android telefonlar için en iyi web tarayıcıları konumuzu inceleyebilirsiniz. Konumuzdaki en iyi ve en performanslı web tarayıcısını varsayılan olarak belirlemeniz hızlanmaya bir adım daha atmanızı sağlayacaktır.

4- Telefon Hızlandırma İçin Gereksiz Uygulamaları Kaldırın

Telefonunuzun belli bir hafızası vardır. Bu hafıza içerisine sınırlar yettiğince uygulama yükleyebilmektesiniz. Fakat ne kadar çok uygulama varsa telefon hızınızdan o kadar eksilme olmaktadır. Bundan dolayı kullanmadığınız, sizin için gereksiz olan uygulamaları kaldırmanız sizin için yararlı olacaktır.

Bir örnek verecek olursak Facebook uygulaması telefona oldukça yüklenen bir uygulamadır. Bunun kaldırılması telefon hızlandırma konusunda %15 etki yaptığı bilinmektedir. Peki Facebook kullanıcısı olarak bu uygulamayı kullanmamalı mıyız? Tabii ki kullanacağız fakat orjinal versiyonunu değil Facebook Lite versiyonunu kullanacağız.

Facobook Lite daha az telefonun önbelleğini işgal ederek performansınızı daha yukarıda tutmanıza yarayacaktır.

5- Antivirüs Uygulamalarını Kaldırın

Bu başlığı okuduğunuzda güvenliğimden neden vazgeçeyim dediğinizi duyar gibiyim. Şunu belirtmeliyiz ki antivirüs uygulamaları telefonunuzda oldukça büyük yer kaplamakta ve sürekli bir tarama işlemi gerçekleştirdiği için telefonu yavaşlatmaktadır. Bu yüzden eğer ki indirmelerinizi Google Play gibi güvenlikli platformlar üzerinden yapıyorsanız antivirüs kullanmanızı gerektirecek bir durum söz konusu olmamaktadır.

6- Cihazınızdaki Uygulamaların Senkronizasyonlarını Kapatın

Birçok uygulamanın senkronizasyonu açık konumdadır. Çünkü sürekli güncel bilgi almak durumundadır. Hava durumu, Haberler, sosyal medya platformları gibi uygulamalar sürekli yeni bilgi çekmek için otomatik senkronizasyon konumundadır.

Bu senkronizasyonları kapatıp manuel olarak senkronizasyon yapabileceğiniz konuma getirirseniz gereksiz güç kaybının önüne geçmiş olursunuz. Bu da telefon hızlandırma konusunda sizler için çok iyi bir basamak olacaktır.

Ayarlar menüsüne girip Gizlilik sekmesinden bu senkronizasyon ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

7- Telefonunuzu Güncel Tutun

Telefonlardaki Android sürümünün güncellenmesi sadece yeni özellikler getirmek yada görselliği değiştirmek için yapılmamaktadır. Her gelen güncellemeyle aslında telefonların performans özellikleri iyileştirilerek en iyi hızda telefonunuzu kullanmanızı sağlamaktadır.

Telefonunuza gelen Android sürüm güncellemelerini yaparak telefon hızlandırma konusunda büyük bir adım atmış olursunuz. Aslında 5. başlıkta bahsettiğimiz antivirüsleri kaldırmamızın nedenlerinden biri de budur. Çünkü her yeni sürüm güncellemesi geldiğinde güvenlik açığı olabilecek alanlarda da düzeltmeye gidilmektedir.

Bununla birlikte bahsettiklerimiz uygulamalar için de geçerlidir. Uygulamalarınızı da güncel tutmanızı tavsiye ederiz. Telefon hızlandırma mevzusunun mihenk taşı olarak görebiliriz.

8- Telefonunuzu Belirli Aralıklarla Yeniden Başlatın

Telefonunuzu yavaşladığında yeniden başlatmalısınız. Ayrıca bu işlemi belirli aralıklarla tekrarlamanız da hız konusunda size avantaj sağlayacaktır. Çünkü telefonu yeniden başlattığınızda sistemsel işletime binen yükü azaltacağı için telefon hızlandırma konusunda çok işinize yarayacaktır.

Telefon Hızlandırma Android Özel Ayarlamaları Nasıl Yapılır?

Buraya kadar anlattıklarımız telefon hızlandırma konumuzun genel yapmamız gerekenlerini kapsıyordu. Bu başlık altında ise Android ile ilgili yapmanız gereken ayarlamalardan bahsedeceğiz.

1- Android Animasyonlarını Hızlandırma Ayarı Yapmalısınız

Android sistemi kullanıma daha hızlı daha akışkan görüntüler vermeye yarayan animasyonlara sahip. Bu animasyon hızını gizli menüden ayarlayabilmektesiniz. Bu da direk olarak telefon hızlandırma konusuna etki etmektedir.

Bunu ayarlamak için Ayarlar menüsüne gidin. Sistem sekmesinden “Geliştirici seçenekler”e girin. Ardından  Pencere Animasyonu Ölçeği, Geçiş Animasyonu Ölçeği ve Animasyon Süre Ölçeği için 5X‘i seçin. Bu ayar telefon animasyon uzunluk süresini yarı yarıya düşüreceği için hızlandırma için doğrudan etkilidir.

Ayrıca “Geliştirici Seçenekleri”ni göremiyorsanız öncelikle bu özelliği aktif etmeniz gerekir. Aktif etmek için ise Ayarlar menüsüne girdikten sonra Sistem sekmesini açın. Ardından Telefon Hakkında bölümünü seçin. Yapım numarası üzerinde 5 kez tıkladığınızda telefonunuzun ekranında “Siz de Artık Bir Geliştiricisiniz” yazacaktır. Bu şekilde aktif etmiş olacaksınız.

2- Telefon Hızlandırma İçin Arka Planda Çalışan Uygulamaları Yönetin

Android telefonlarda hızlandırma yapmak için arka planda çalışan uygulamaları yönetmeniz mümkün. Bunu geliştirici seçeneklerinden yönetebilirsiniz. Telefon arka planda çalışan uygulamaları sınırlandırarak hızlandırma yapabilirsiniz.

Bununla birlikte bazı uygulamalar sınırlandırsanız bile yeniden çalışmaya başlayabiliyor. Bu aşamada ek bir uygulama ile o uygulamaları yönetebilirsiniz. Greenefy uygulaması bunun için tavsiye edebileceğimiz bir uygulamadır.

Yorum Yap

Yorum Yap