1. Ana Sayfa
  2. Kitap
  3. Suudi Arabistan’da kayalara kazınmış deve figürleri 8 bin yıllık çıktı

Suudi Arabistan’da kayalara kazınmış deve figürleri 8 bin yıllık çıktı

featured

“Archaeological Science” mecmuasında, 3 yıl evvel Suudi Arabistan’ın kuzeybatısında El Cevf kenti hudutlarında yer alan çölde kayalarda bulunan deve figürlerine dair araştırmanın sonuçları yayımlandı.

Araştırmaya nazaran, kelam konusu deve figürlerinin, Ürdün’deki Petra antik kentinde bulunan figürlere benzerliği nedeniyle yaklaşık 2 bin yıllık geçmişi olduğu düşünülüyordu.

Figürlere dair çalışmalar yapan araştırmacılar, aşınma örneklerini kıymetlendirdi, alet izleri ve alanda bulunan hayvan kemiklerini tahlil etti.

Çalışmalarda, deve figürlerinin 7 ila 8 bin yıl evvel yapıldığı sonucuna varıldı ve figürlerin dünyanın en büyük hayvan figürleri olabileceğinin altı çizildi.

Böylelikle araştırmanın sonuçları, develerin evcilleştirilme vaktini da daha eski bir tarihe taşımış oldu.

FÜKÜRLERİ YAPANLAR YAPI İSKELETİ KULLANMAK ZORUNDA KALMIŞ OLABİLİR

Araştırmacılar, deve figürlerinin yapılma nedenine dair ispat bulamasa da bunların bedevi kabilelerin üyeleri için bir buluşma noktası olarak kullanıldığını düşünüyor.

Figürlerin birçoğunun yerden epeyce yüksekte yer aldığına dikkati çeken araştırmacılar, yapıtları yapanların yapı iskeleti kurmak zorunda kalmış olabileceklerini belirtti.

Araştırmacılar, binlerce yıl evvel bu şekil yapıtları inşa etmenin hayli güç olduğunu söz etti.

KAYNAK: AA

Yorum Yap

Yorum Yap