1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. SpaceX grubu, uzaydan nefes kesen Dünya görüntüsünü paylaştı

SpaceX grubu, uzaydan nefes kesen Dünya görüntüsünü paylaştı

featured

Elon Musk‘ın uzay nakliyeciliği şirketi SpaceX, geçtiğimiz hafta Inspiration 4 misyonunu gerçekleştirdi. Uzay uçuşunda araçta dört kişilik bir mürettebat yer aldı ve üç günlük uzay çeşidinin akabinde dünyaya döndüler. Grubu, sıhhat memuru Hayley Arceneaux, hava kuvvetleri gazisi Chris Sembroski, teşebbüsçü ve birebir vakitte pilot olan Sian Proctor ve Shift4 Payments’in kurucusu milyarder Jared Isaacman oluşturdu.

SpaceX, Memleketler arası Uzay İstasyonuna birçok Crew Dragon uzay aracını gönderdi. Fakat bu araç, cam bir kubbe ile çevrili birinci araç. Pekala, ne işe yarıyor derseniz, karşılık kolay: görüntüyü izlemek için. Fırlatma ve iniş sırasında kubbe, uzay aracının burun konisi tarafından korunuyor.

SpaceX grubundan Dünya görünümü

SpaceX’in birinci büsbütün sivil takımla yaptığı uçuş tüm dünyada yankı uyandırdı. Misyona ait manzaralar de gelmeye devam ediyor. Dr. Sian Proctor‘un Twitter’da paylaştığı bir görüntü binlerce beğeni aldı. İmajda dünyanın eşsiz görüntüsü yer aldı.

SpaceX CEO’su Elon Musk da bu Twitter paylaşımını 60 milyon takipçisinin ulaşacağı biçimde retweet etti. Dikkat çeken imgede ayrıyeten Chris Sembroski‘nin süper görüntüye karşı yansısı de duyuluyor. Sembroski’nin birinci ve tek uzay seyahati sırasında Dünya’ya bakarken vermiş olduğu yürekten reaksiyonu epey doğal görünüyor.

Kubbeye yakın bir kamera tarafından çekilen öteki bir görüntü, yörüngede hoş bir gün batımını gösteriyor.

Bu ortada takımdan Shift4 Payments kurucusu Isaacman, uçuşu SpaceX ile özel bir mutabakatla teminat altına aldı. Misyonun asıl maksadının St. Jude Çocuk Araştırma Hastanesi için para toplamak olduğunu söyledi. Lakin uzayda geçirdikleri üç günde mikro yerçekimi şartlarında çeşitli bilim deneyleri yürüttüğünü de belirtti.

Yorum Yap

Yorum Yap