1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Son Dakika: Bebeklere COVID-19 aşısı: Bakanlıktan soruşturma!

Son Dakika: Bebeklere COVID-19 aşısı: Bakanlıktan soruşturma!

featured

SON DAKİKA HABERİ: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, bir televizyon programında bebeklere yanlış aşılar yapıldığına ait açıklamalarda bulundu.

Kurugöl’ün açıklamaları infial yarattı. Sıhhat Bakanlığı bahse ait son dakika açıklamalarda bulunarak, soruşturma başlatıldığını duyurdu. 

SIHHAT BAKANLIĞI: ARGÜMANLAR KABUL EDİLEMEZ!

Bakanlıktan yapılan açıklama şu biçimde:

“Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Zafer Kurugöl’ün bebeklere yanlış aşılar yapıldığına ait argümanları kabul edilemez. Mevcut aşı güvenliği alt yapımızın bu tıp argümanları haklı çıkarması mümkün değildir. Savın kaynağı hakkında Bakanlığımızca soruşturma başlatılmıştır. 

Bakanlığımız güçlü ve inançlı bir aşı takip sistemine sahiptir. Bakanlık deposundan çıkıştan ilgili bireye uygulanışına kadar bütün süreç, barkodla dijital olarak takip edilmektedir. Bu hususta dünyada en güçlü alt yapıya ve en deneyimli sıhhat işçisine sahip ülkelerin başında geliyoruz. Özellikle birinci basamak sıhhat kuruluşlarımız bu konuda titizlikle ve fedakarca yaygın aşılama programlarını muvaffakiyetle yürütmüşlerdir. Soğuk zincirin kırılması, sistemde rastgele bir aksama olması, kademelerden rastgele bir seviyede kusur yapılması halinde sistem otomatik olarak ihtar vermekte ve gerekli incelemeler yapılarak önlemler alınmaktadır. İlgililer hakkında soruşturma yapılmaktadır.

İzmir vilayetimizde yanılgılı aşı uygulamasına ait, sistem uyarısı ve ilgili sıhhat işçimizin tutanağı üzerine bir soruşturma yürütülmektedir. Hastanın sıhhat durumu ile ilgili olumsuz bir durum yoktur. Yakın takibi devam etmektedir. İlgili öğretim üyesinin niyetini aştığını kestirim ettiğimiz şanssız açıklamaları üzerine Bakanlığımızca yeni bir soruşturma başlatılmıştır.”

KAYNAK: AA

Yorum Yap

Yorum Yap