1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Uzaya Gidecek Olan Türk’ün Özelliklerini Açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Uzaya Gidecek Olan Türk’ün Özelliklerini Açıkladı

bahceli_den_uzaya_gidecek_ilk_turk_icin_isim_onerisi_h267474_6f243

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen uzaya gidecek Türk insanın hangi özelliklere sahip olması gerektiği hususunda yeni gelişmeler ortaya çıktı. Sanayi ve Teknoloji bakanlığı tarafından edinilen bilgilere göre uzaya gidecek olan Türk’ün havacılık geçmişine sahip olmasının yanında bir takım özellikleri de bünyesinde barındırıyor olması gerekmektedir. Bunun ardından yeterli özelliklere veya mevcut kriterlere sahip olan vatandaş ağır bir süreçten geçmektedir. Uzay yolculuğu için sahip olunması gereken özellikler ise havacılık, spor ve psikoloji alanında uzmanlar tarafından belirlenecektir. Ancak bu kriterler içerisinde en fazla dikkat çeken durum uzaya gidecek olan vatandaşın havacılık geçmişine sahip olmasıdır.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Anadolu ajansına yaptığı açıklamaya göre uzaya gidecek olan insanın mühendislik, uzay bilimleri ve matematik alanlarında da bir takım bilgilere sahip olması gerekmektedir. Bunun yanında bazı fiziksel özelliklere de sahip olması gerekmektedir. Uzaya gidecek olan kişinin fiziksel özelliği uzayda giyilecek elbiseye uygun olması gerekmektedir. Sağlık noktasında da kronik bir rahatsızlığı bulunmaması, alkol ve sigara kullanmaması gerekmektedir.

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre uzaya gidecek olan insan 3 jüri tarafından belirlenecektir. Bu adaylar 2 yıllık bir eğitimden sonra içlerinden en başarılı olan bir tanesi uzaya gidecektir. Seçilen kişi bir ilke imza atarak uzaya giden ilk Türk vatandaşı olacak.

Yorum Yap

Yorum Yap