İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Sağlıklı Bir Akvaryum Nasıl Hazırlanır

Sağlıklı Bir Akvaryum Nasıl Hazırlanır

sağlıklı bir akvaryum nasıl hazırlanır

Hem hobi hem de evlerimize güzel bir hava katmak amacıyla balık beslemeye karar verdiysek eğer; öncelikle sağlıklı bir akvaryum hazırlamalıyız. İyi bir akvaryum hazırlamak bizim o işe ayıracak olduğumuz bütçe ile doğru orantılıdır. Lakin düşük bütçe ile de doğru bir hazırlama yöntemi ile sağlıklı bir akvaryum kurabiliriz. Bu yazımızda akvaryum hazırlarken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda paylaşımlarda bulunacağız.

Öncelikle beslemek istediğiniz balık türüne karar vermelisiniz. Zira akvaryumlar balıklar için birer yaşam alanıdır. Ve her bir balık türü; hayatını devam ettirebilmesi için farklı bir yaşam alanına ihtiyaç duyar. Örneğin japon balığı türündeki tropik balıklar daha küçük tanklarda daha yalın şartlarda yaşayabiliyorken; ciklet türündeki balıklar daha büyük tanklara ve kapsamlı teçhizata ihtiyaç duyar. Bu nedenle ilk olarak beslemek istediğimiz balık türüne karar vermelisiniz; ve bütçeniz doğrultusunda sağlıklı bir akvaryum kurmalısınız.

Tropik türde balık beslemeye karar verdiyseniz; iyi bir akvaryum kurmak için daha düşük maliyetlere ihtiyacınız olacaktır. Beslemek istediğiniz balık türüne karar verdikten sonra; ortalama kaç adet balık bakmak istediğinize de karar vermelisiniz. Çünki 20 litrelik bir tankta 10 adet balık bakmanız hiç de sağlıklı olmayacaktır. Balıkların daha uzun ömürlü ve sağlıklı olmalarını sağlamak için en önemli faktör akvaryumunuzun boyutudur. Ne kadar büyük bir akvaryum kurarsanız o kadar sağlıklı bir tabiat oluşturmuş olursunuz; balıkların yüzme alanını ve diğer ihtiyaçlarını da o kadar yerine getirmiş olursunuz.

Sağlıklı Bir Akvaryum İçin Gerekenler

Ciklet türünde balıklar beslemeye karar verdiyseniz eğer; yapacağınız ilk iş en az 100 litre su alabilen bir tank edinmeniz olacaktır. Zira cikletler tropik tür olan japon, lepistes, kılıçkuyruk vb balıklardan daha iri balıklardır; ve daha fazla suya ihtiyaç duyarlar. Akvaryumunuzun bir diğer olmazsa olmazı hava motorlarıdır. Çünki var olan devir daim etmeyen bir sunun içerisindeki oksijen tükenecektir; bu sorunun önüne geçebilmek için hava motoru kullanmalısınız. Bu hava motorunu da akvaryumun büyüklüğü ile doğru orantılı almalısınız.

Bir diğer gerekli malzeme ise halk tabiri ile temizleme motorudur. Akvaryumun boyutuna nazaran iç filtre yahut dış filtre kullanmanız icap edecektir. 100 litreden daha küçük bir tankınız varsa iç filtre yeterli olacaktır. Lakin tankınız yüz litreden daha büyükse iç filtre yeterli olmayacaktır. Bu durumda dış filtre kullanmanız gerekecektir. Aksi halde akvaryumdaki su yeterince filtrelenemeyecek ve kirlilik artacaktır; bu durum da balıklarınızın sağlığını olumsuz etkileyecektir.

Tropik türdeki balıklar için; özellikle de Japon balıkları için çok elzem olmayan; lakin ciklet türündeki balıklar için olmazsa olmaz olan bir diğer ekipman ise ısıtıcıdır. Her balık doğal yaşam ortamında belli bir sıcaklığa adapte olmuştur. Biz de evlerimizde onlara yaşam alanı oluştururken doğadaki adaptasyonlarını göz önünde bulundurmalıyız. Özellikle cikletler belirli bir sıcaklığın altında yaşayamazlar. Yaz aylarında çok soğuk olamasa da kış aylarında ısıtıcı ihtiyacı elzemdir. Lakin şöyle bir husus var eviniz kombili bir ev ise; ve kışın kombiniz belli bir ısıda sürekli olarak yanıyorsa; ve eviniz sürekli aynı ortalama sıcaklıktaysa; o zaman ısıtıcı kullanmanıza gerek yoktur.

Diğer bir husus da akvaryuma koyacak olduğunuz kum, kaya ve bitkilerdir. Besleyecek olduğunuz türün adapte olduğu doğadaki malzemeleri akvaryuma yerleştirmeniz; onlar için doğal ortamlarına en yakın ortamı sağlayacaktır. Ayrıca akvaryumunuzu evinizin geniş ferah ve güneş alan bir kısmına kurmanız da önemli bir husustur. Zira ortamın oksijeni ve aldığı ışık; canlı olan herşey gibi akvaryumdaki balıklar için de çok önemlidir.

Kurulumdan Sonra Yapmanız Gerekenler

Tüm bunları yaptıktan sonra olayın en can alıcı noktası akvaryumu doldurmak olacaktır. Gereken her şeyi alıp akvaryumu kurup suyunu doldurup balıkları da direkt içerisine koyamıyoruz maalesef. Öncelikle temizlik hususunda en önemli detay almış olduğumuz malzemeleri dezenfekte etmemizdir. Bu durumda kesinlikle kimyasal bir madde kullanmamalısınız. Temizlik amacıyla sabun yahut herhangi hiçbir kimyasal madde kullanmamalısınız. Sıcak su ile temizliğini yapmalısınız.

Akvaryumunuzun kumunu, filtrelerini, hava motorunu ve suyunu doldurduktan sonra yapmanız gerekenler ise şöyle; Suyun dinlenmesi ve oturması gerekir. Bu nedenle su dolumunu yaptıktan sonra hava motorlarını çalıştırmalı ve 4-5 gün balık koymamalısınız. Çeşme suyundaki klorun uçmasını sağlamak ve suyun yeterince dinlenmiş olmasını sağlamak amacıyla; bu uygulama elzemdir.

Tüm bunları yaptıktan sonra artık arzu ettiğiniz balıkları içerisine koyabilirsiniz. Balıkları akvaryuma yerleştirirken poşetlerinden çıkartıp direkt akvaryuma koymamalısınız. Burada da dikkat edilmesi gereken nokta şudur; Balıklarınıza aşılama yapmalısınız. Bu da şöyle yapılmakta; Balıklarınızı poşetindeki su ile birlikte temiz bir kaba aktarın; ve poşetteki suyun dörtte bir oranında suyu akvaryumdan alıp o kaba ekleyin. Yarım saat sonra kaptaki suyun yarısı kadar daha suyu yine akvaryumdan alarak ilave edin. Aradan yarım saat daha geçince kaptaki balıklarınızı file yardımıyla akvaryumunuza alın; kesinlikle kaptaki suyu akvaryuma dökmeyin. Bu işlem balık aldığınız yerdeki akvaryumlarda olası bir mikrop varsa sizin akvaryumunuza da bulaşmasını engelleyecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap