İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Saçınızı Sağlıklı Hale Getirmek İçin 20 İpucu
Trendlerdeki Yazı

Saçınızı Sağlıklı Hale Getirmek İçin 20 İpucu

Dolu-Bellek-Sac-Bakimi

Saçınız için şampuanlara çok fazla para harcıyorsunuz, ancak TV reklamlarında gördüğünüz istenen sonuçları alamıyorsunuz. Çünkü bu reklamlar müşterileri çekmek için tasarlandığından, TV’de aşırı abartılı sonuçlar görüyoruz. Ancak gerçek bambaşkadır. Bu nedenle pahalı şampuanlar ve saç kremlerine çok para harcamak yerine Saç Restorasyon ve Cilt Gençleştirme cerrahı Dr. Sandeep Suttar’ın harika saçlar elde etmenin bazı doğal yollarını bizimle paylaşıyor. Saçlara parlaklık kazandırmak için kolay ve basit güzellik ipuçlarını uygulayın sizde modellerin yaptığı gibi saçınızı sergileyin.

1. Yumurta bakımı

Saçınızı şekillendirmek için tüm yumurtayı kullanın. Kuru veya kırılgan saçlarınız varsa, saçınızı nemlendirmek için yumurta beyazı kullanın. Yarım bardak yumurta karışımını (yumurta akı, bütün yumurta) kullanın ve temiz, nemli saça uygulayın. 20 dakika bekletin ve soğuk suyla durulayın. Saçlar için en etkili güzellik ipuçlarından biridir. Sonuç olarak değişikliği kendi gözleriniz ile görün.

2. Temizlik önemlidir.

Saç dökülmesinin en önemli nedeni kepek ve kaşıntılı saç derisidir. Bu nedenle güzel ve sağlıklı saçlar için temizliği koruyun.

3. Sıcak sudan kaçının

Dr. Suttar’a göre sıcak su saçınızdaki koruyucu yağları çıkardığı için saçınızı kurutur ve kırılgan hale getirir. Bu nedenle, vücut ısınızdan biraz daha yüksek bir sıcaklık tercih edin.

4. Şişe kabak tedavisi

Bir şişe kabak suyu ekstrakte edin ve saçınıza uygulayın. Bu solüsyonu yarım saat saklayın ve iyice yıkayın. Sonuç olarak harikalar yaratacak saçlar için basit güzellik ipuçlarından biridir.

5. Parlak ve yumuşak saçlar için

Günlük saç kreminizden 1 bardak ve 2-3 yemek kaşığı baldan oluşan bir karışım hazırlayın. Bu karışımı ıslak saçınıza eşit olarak uygulayın. Ondan sonra 30 dakika bekletin ve iyice yıkayın. Bu karışım saçınızın manikürünü kapatacak ve saçınıza muhteşem bir parlaklık verecektir.

6. Kabartma tozu terapisi

Saçlar için güzellik ipuçlarından biri de kabartma tozu terapisidir. 3 yemek kaşığı karışımı hazırlayın. Kabartma tozu ve biraz su. Şampuandan sonra saçınızı bu solüsyonla durulayın. Durulamadan önce en az 5 dakika kurumasını bekleyin. Bu terapi saçınızdaki fazla şampuanı ve şekillendirici ürünü çıkarmaya yardımcı olacaktır.

7. Kabarık saçlar için

Ilık su ve elma sirkesi karıştırp uygulayın. Elma suyu kokusundan kurtulmak için 5 dakika sonra iyice durulayın.

8. Saçınızı sık sık yıkamayın

Doğal saç yağlarının uygun şekilde düzenlenmesi için saçınızı 2-3 günde bir yıkayın. Ayrıca saçınızı daha seyrek yıkamak saçınızın doğal görünümünü ve parlaklığını geri kazanmanıza yardımcı olacaktır.

9. Saç Protein arttırmak için

Saç Kremi Yapın. Protein dolu bir saç kremi yapmak için yumurta ve yoğurdu karıştırın ve saç derinize sürün. Beş veya 10 dakika bekletin ve ardından tamamen yıkayın.

10. Güçlü saçlar için

Kuru ve hasar görmüş saçları tedavi etmek için badem yağı kullanın. Çok basit bir işlemdir. Bir kaseye biraz badem yağı dökün ve 40 saniye ısıtın. Ardından saçınıza eşit olarak dağıtın. 30 dakika bekletin ve ardından soğuk suyla şampuan ve saç kremi ile normal şekilde durulayın.

11. Donuk saçlara limon suyuyla güle güle deyin

Durulamadan sonra saçınıza 1 çorba kaşığı limon suyu uygulayın. Ardından kuru saçlardan kurtulmak için saçınızı havluyla kurulayın ve normal şekilde şekillendirin.

12. Havuza atlamadan önce koruma kullanın

Dr Suttar’a göre havuzlar sert kimyasallar içerdiğinden saçınıza büyük zarar verebilir. Bu nedenle yüzmeden önce saçınıza biraz saç kremi uygulayarak saçınızın havuz hasarını önleyebilirsiniz. Saçlar için en önemli güzellik ipuçlarından biri de saçlarınızı havuz suyuyla temas etmeden önce korumaktır.

13. Güneşten zarar görmüş saçlar için

½ su bardağı bal, 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1-2 yemek kaşığı yumurta sarısı karışımı yapın. Bu karışımı 20 dakika boyunca saçınıza uygulayın ve ardından ılık suyla durulayın. Dr. Suttar göre bu tedavinin keratin ve protein bağlarının yenilenmesine yardımcı olacağını söylüyor.

14. Saçlarınızı sıkmayın

Kırılmayı önlemek için bant kullanmaktan kaçının ve saçınızı çok sıkı bağlamayın.

15. Doğru fırçalama tekniği

Statik elektrikten saçın kırılmasını önlemek için plastik kıllı bir tarak kullanmaktan kaçının. Saçınızı fırçalamanın en iyi yolu, önce uçları fırçalayarak dolaşmaları gidermek ve ardından uzun saç diplerini saç köklerinden uçlara almaktır. Bu teknik, doğal saç yağının düzgün bir şekilde yayılmasına yardımcı olacak ve böylece kırılmayı önleyecektir.

16. Saçınızı düzenli olarak düzeltin

Kuru ve bölünmüş uçları gidermek için saçınızı en az altı haftada bir düzeltin.

17. Islakken saçınızı taramayın

Islak saçı taramayın, Islak saç üç kat daha zayıftır. Bu nedenle kırılma olasılığı daha yüksektir. Önce saçınızı havluyla kurutmanızı ve ardından geniş bir diş tarağı kullanarak saçınızı nazikçe açmanızı öneririz.

18. Saçınızın kurumasını bekleyin

Fön makinesi veya sıcak rulo kullanmak yerine saçınızın kendi kendine kurumasına izin verin. Bu yapay kurutma tekniğini kullanmak saçınızı daha kırılgan ve kuru hale getirecektir. Saçınızı kurumaya bırakacak vaktiniz yoksa, fön makinesini idareli kullanın ve sıcak bir ayar yerine ılık bir ayar kullandığınızdan emin olun.

19. Sağlıklı bir diyet

Bol su için. Ayrıca çiğ meyve ve sebzelerden sağlıklı bir diyet yapın. Ayrıca Saç bakımı için evde yapılabilecek en etkili tedavi sağlıklı beslenmedir. Ne yerseniz dışarıya o yansıyacaktır.

20. Saçınızı Nemlendirin

¼ fincan aloe vera jeli ile 1 su bardağı suyu güzelce karıştırın. Ondan sonra suyun içine 3 damla lavanta yağı ekleyin ve karıştırın. Karışımı bir sprey şişesine dökün ve gerektiğinde saçınıza püskürterek kullanın. Bu ev yapımı saç spreyini günde birkaç defa, saçlarınızın kabardığını ya da kuru göründüğünü zaman kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap