1. Ana Sayfa
  2. Kitap
  3. Rus kemancı Yury Revich’ten CSO’ya övgü: “Mars’tan gelmiş bir uzay mekiğine benziyor”

Rus kemancı Yury Revich’ten CSO’ya övgü: “Mars’tan gelmiş bir uzay mekiğine benziyor”

featured

CSO ADA Ankara’da, değerlendirmede bulunan CSO’nun açılış konserinin solisti Revich, Türkiye’ye daha evvel de geldiğini belirterek, “Burada olmak sahiden inanılmaz ve süper.” dedi. Cemi’i Can Deliorman idaresindeki CSO ile çalışmanın harikulade bir deneyim olduğunu söyleyen Revich, “Provalarımız da kusursuz geçti. Onlarla çalışmaktan, çalışabilmiş olmaktan ötürü çok memnunum. Bilhassa maestro Cemi’i Can Delirorman ile tanışmak ve çalışmaktan ötürü sahiden çok memnunum.” biçiminde konuştu.

Sanat bir bütün

Şef Deliorman’ın orkestrayla kendisi ortasında “mükemmel” bir sinerji oluşturduğunu belirten Revich, daha evvel Türk müzisyenlerden Ferhan ve Ferzan kardeşlerle çalıştığını anlattı. Revich, “Ben esasen çok şanslıyım ki daima fevkalade sanatkarlarla çalışıyorum.” kelamlarıyla hislerini aktardı. Revich, kendisini bir Rönesans sanatkarı olarak tanımladığına işaret ederek, sanatın yalnızca bir kısmı olan müzikle değil plastik, görsel ve işitsel sanatlarla da ilgilendiğini ve hepsiyle alakalı bir şeyler yaptığını vurguladı. Bestelerinin de bulunduğunu aktaran Revich, “Sanat bir bütün. Hepsini içinde barındıran, hoşuma giden yahut bir şeyler ortaya koyabildiğim her sanat kısmıyla ilgilenmekten zevk alıyorum.” sözünü kullandı. Müzikle sinemayı birbirlerini tamamlayan, ayrılmaz bir bütünün kesimleri olarak gördüğünü belirten Revich, “Çünkü bir sinemanın çok değerli bir sahnesini düşünün. Oradaki müziği kapattığınız vakit, yalnızca görsellik size o duyguyu aktarmakta kâfi değildir. Müzik o yüzden sinemanın vazgeçilmez bir modülüdür.” dedi. Revich, gençlerin klasik müzikten hoşlanmadıklarını lisana getirmelerine rağmen bunun çok yanlış bir algı olduğunu, sinema ve dizilerde klasik müziğin devamlı kullanıldığını ve dinlenildiğini vurgulayarak, “Klasik müzik hayatımızın her noktasında ve her yerinde mevcut.” kelamlarını kullandı.

İnanılmaz bir akustiğe sahip

“CSO ADA Ankara’nın yeni binasını da pahalandıran Revich, “Konser salonu inanılmaz bir akustiğe sahip. Dışarıdan baktığınızda güya Mars’tan gelmiş bir uzay mekiği, uzaydaki bir üs üzere gözüküyor. Burada olmak hakikaten inanılmaz ve mükemmel.” dedi.-

Konser büyük ilgi ve beğeni topladı

CSO’nun 2021-2022 dönemi, 10 Eylül Cuma günü CSO ADA’da yapılan açılış konseriyle başladı. Kovid-19 önlemleriyle düzenlenen ve sanatseverlerden büyük beğeni toplayan konserde, şefliğini Cemi’i Can Deliorman’ın yaptığı Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Rus müzisyen Nikolay Rimski-Korsakov’un “Şehrazad, Op. 35” senfonik süitini icra etti. Konserin solisti ünlü Rus keman sanatkarı Yury Revich ise Alman müzisyen Max Bruch’un “Keman Konçertosu No 1, Op. 26” yapıtını icra etti.

KAYNAK: AA

Yorum Yap

Yorum Yap