Planet 9 Güneş’e Düşünülenden Daha Yakın Olabilir

planet-9-gunese-dusunulenden-daha-yakin-olabilir-Fx5jpYHT.jpg

Bundan yaklaşık 5 yıl evvel California Teknoloji Enstitüsü’nde vazifeli iki astrofizikçi olan Michael Brown ve Konstantin Batygin Astronomical Journal’da gözleri üzerlerine toplayacak bir araştırma yayınladılar. Bu araştırmada, Güneş etrafında dönen ve Dünya’dan yaklaşık 10 kat daha büyük olduğu düşünülen bir gezegene dair bilgiler sundular.

O günden bu yana varlığına yönelik türlü tartışmaların döndüğü ve ‘Planet X’ ya da ”Planet 9” olarak anılan bu kuramsal gezegene dair sunulan deliller, Kuiper jenerasyonundaki Neptün ötesi cisimlerin olağandışı yörünge hareketlerine dayandırılıyor. Lakin bu ‘kanıtların’ geçerliliği şimdi tüm bilim insanları tarafından kabul edilmiş değil ve kimi bilim beşerlerine nazaran Planet X olarak isimlendirilen şey bir gezegen değil.

Tartışmalar devam ederken yeni bir araştırma geldi:

Ortadan geçen 5 yılın akabinde hâlâ ne olduğuna dair kesin bilgilere ulaşamadığımız Planet 9’a dair yeni bir araştırma gerçekleştirildi. Yeniden Michael Brown ve Konstantin Batygin tarafından yayınlanan araştırma, gezegenin ‘eğer var ise’ Güneş’e düşünülenden daha yakın olabileceğini ortaya koydu.

Planet 9’ın Güneş etrafındaki bir cinsini tam 18.500 yılda tamamladığı düşünülüyordu. Bu geniş yörünge, Güneş sisteminde karşımıza çıkan en büyük yörünge ve ona en yakın rakip ise 164 yıllık çeşidiyle Neptün. Yeni araştırma ise Planet 9’ın yörüngede bir çeşidini 18.500 yıl yerine 7.400 yılda tamamladığını ortaya koydu. Bu da gezegenin Güneş’e düşünülenden çok daha yakın olması gerektiği manasına geliyor.

Şayet Planet 9 Güneş sisteminin en ücra köşesinde sahiden de varsa ve Güneş’e yeni araştırmanın ortaya koyduğu kadar yakınsa, bu onu kestirim edilenden daha parlak bir halde gözlemleyebileceğimiz manasına geliyor.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version