İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. NASA Ay’a İnsan Götürecek SLS’yi Test Etti

NASA Ay’a İnsan Götürecek SLS’yi Test Etti

nasa sls roketi

NASA, SLS Roketini test etti. Artemis Projesinin uzaya insan götürme görevini üstlenen SLS Roketi, başarıyla test edildi. Roket, 8 dakika yeryüzünden uzaya çıkabiliyor.

Günümüzde birçok şirket uzay çalışmaları yürütmete. SpaceX ve Blue Origin gibi şirketler uzayla ilgili çalışmaları hızla sürdürürken uzay denildiğinde herkesin aklına NASA gelmekte. 52 Yıl önce ilk defa Ay’a insan yollayan NASA, tekrardan Dünyanın uydusuna insan yollamak için çalışmalarını sürdürmekte. Ayrıca Türkiye Uzay Ajansı da 2023 yılı için Ay uçuşu çalışmalarını hızlandırmış bulunmakta.

1969 Yılında Ay’a ilk kez insan götüren NASA, ardından 1972 yılında 6 kez daha başarılı uçuş yapmış ve Ay’a ayak basmayı başarmıştı. Aradan geçen bunca yıldan sonra tekrar Ay’a insan götürmek için çalışmalarına SLS Roketiyle başladı. Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) ismi verilen roketin testi başarıyla gerçekleşti.

8 Dakikada Uzaya Çıkabilecek

Artemis projesi Donalt Trump tarafından 2017 yılında başlatıldı. Proje içerisinde yer alan SLS Roketi 8 dakika gibi kısa bir sürede yeryüzünden uzaya çıkabilecek kapasiteye sahip. NASA bu roketi test ederken bir anlamda bu uzaya çıkış sürecini simüle etmiş oldu.

Olduğu yerde sabit olarak motorları çalıştırılan roket başarıyla testi geçti. Bu test sırasında roket çıkardığı muazzam büyüklükteki toz bulutuyla dikkat çekti. Ayrıca test sırasında yörüngede bulunan Goes-16 isimli uydu bu toz bulutunu uzaydan görüntüleyebildi.

NASA SLS Roketinin Yapısı

8 Dakika boyunca motorlarını çalıştırıp test etmeyi planlayan ekip, 4 buçuk dakika çalıştırarak istedikleri verileri elde etti. Bu süre test için kendilerine yeterli oldu. İlk ateşleme testinde Boeing başkan yardımcısı ve SLS program müdürü John Shannon “Bu, şu ana kadarki uçtuğumuz en ağır araç olacak” ifadelerine yer verdi.

Yorum Yap

Yorum Yap