1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kuru incir yararları nelerdir? Sabahları aç karnına kuru incir yemek neye âlâ gelir?

Kuru incir yararları nelerdir? Sabahları aç karnına kuru incir yemek neye âlâ gelir?

featured

Ağustos ayı sonu Eylül ayı başı üzere hasat edilen incir, ülkemizin çabucak hemen her bölgesinde yetiştirilmektedir. Dünyanın da en düzgün incirleri yeniden Türkiye’de Ege ve Akdeniz kıyıları boyunca üretilir. Doğal şeker içeren ve hayli sağlıklı olan incirin kurutularak tüketilmesi, günlük şeker muhtaçlığını tek başına karşılayarak yapay şeker içeren tatlılara yönelimi azaltır. Epeyce besleyici ve yararlı olan uru inciri market ve aktarlardan çarçabuk temin edilebilir. 

Kuru incir, en sağlıklı atıştırmalıkların başında gelerek gün içinde 2-3 tane tüketilmesi halinde kan şekerini dengelemeye, bağırsakların çalışmasına yardımcı olmaya ve uzun mühlet tok tutmaktadır. Tüm bunların yanında vitamin ve mineral muhtaçlığını büyük oranda karşıladığı için bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı beden direncini arttırmaktadır. Kuru incirin yararları şöyledir:

  • En kıymetli yararı yüksek kalsiyum içermesidir. Gün içinde tüketilen 3-4 adet kuru incir, günlük kalsiyum muhtaçlığını büyük oranda karşılayarak kemik, saç ve diş yapısını güçlendirir. Bilhassa çocukların ve menopoz devrindeki bayanların sistemli olan kuru incir tüketmeleri tavsiye edilir. 

  • Güçlü bir antioksidandır ve toksinlerin kısa müddette bedenden atılmasına yardımcı olur. Antioksidan kaynağı olması sebebiyle iç organlarda ve bilhassa beyinde farklı nedenlerden oluşan hasarın onarılmasını hızlandırır. 

  • Kuru incir kıymetli bir lif kaynağıdır. Lif oranı yüksek olan besinler bağırsakların çalışmasına yardımcı olarak kabızlık meselesini kısa müddette tedavi ederler. 1 adet kuru incir ve 2 adet kuru kayısı ılık su ile birlikte sabahları aç karnına tüketildiğinde bağırsakları daha süratli çalıştırdığı aktarılmaktadır. 

  • Şeker oranı yüksek olsa da doğal şeker içerdiği için rafine şekerlerden daha sağlıklıdır. Ölçüyü kaçırmadan günde 2-3 adet kadar kuru incir tüketmek günlük şeker muhtaçlığını karşılayarak denetimsiz tatlı tüketiminin önüne geçer. 

  • Kuru incir, kalsiyum ve bununla birlikte potasyum, E vitamini ve demir içerdiği için saç yapısının güçlenmesine yardımcı olur. Saçların daha gür ve sağlıklı uzamasını sağlar. 

Kuru incir, sahip olduğu güçlü besin kıymetleri sayesinde gebe olmayan bireylere nazaran daha fazla vitamin ve minerale gereksinim duyan gebelerin günlük vitamin ve mineral muhtaçlığını büyük oranda karşılar. Bununla birlikte gebe bayanların daha zinde kalmasını sağlar. Gebe bireylerin hem kendilerine hem de bebeklerine âlâ bakmaları gerekir. Kuru incir bu noktada anne adaylarının sağlıklı ve zinde kalmasına yardımcı olurken bebeklerin gelişimine de dayanaklar.

Kuru incirin kurtlanmaması için nemsiz ve serin yerlerde koruma edilmesi gerekir. Cam kavanozlara konarak serin dolaplarda saklanmasının yanında buzdolabı poşetlerine konarak buzdolabında da saklanabilir. 

Karbonhidrat (g) 31.94
Protein (g) 1.65
Yağ (g) 0.47
Lif (g) 4.9
Kolesterol (mg) 0
Sodyum (mg) 5
Potasyum (mg) 340
Kalsiyum (mg) 81
Vitamin A (iu) 5
Vitamin C (mg) 0.6
Demir 1.01

Yorum Yap

Yorum Yap