İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kitap
  3. Kültepe’de 4 bin sene evvel yaşamış aslana ilişkin kemik bulundu

Kültepe’de 4 bin sene evvel yaşamış aslana ilişkin kemik bulundu

featured

 Kazı Lideri Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, “Bizim bu bölgede yetiştiğini kabul edeceğimiz hayvanlar 4 bin sene öncesinde. Öteki aslan kemiğimiz yok. Anadolu’da ve Kültepe’de birinci sefer bu kadar erken tarihe ilişkin aslan kemiği çıktı” dedi.

Kayseri-Sivas karayolu üzerinde bulunan Kültepe-Kaniş-Karum ören yerinde hafriyat çalışmaları devam ederken, Hafriyat Lideri Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, arkeolojik hafriyatlarda birinci defa bir aslana ilişkin kemik olmakla birlikte ayı, domuz, dağ koyunu ve geyik üzere yırtıcı hayvanlara ilişkin kemiklerin bulunduğunu söyledi. Kültepe kazılarında bulunan aslan ve ayı kalıntılarının keşfinin, özel değer ve güç sembolü olarak kabul edilebilecek yırtıcı ve ender hayvanların o devir avlandığını belgelediğini tabir eden Kulakoğlu, “Kazılarda çıkan her türlü nesne son derece kıymetli. Toprak, toz bile kaydedilmesi gereken bir buluntu olarak bedellendiriliyor. ‘Ön Asya Kazıları’ dediğimiz periyoda ait hafriyatlarda daha çok kemik ve metal nesneler çıkar. Bu nesneler her manada belgelenmesi gerekiyor. Bulunan materyaller uzmanları tarafından bedellendiriliyor. Kemik buluntuları Kültepe için son derece değerli. Aslında yalnızca Kültepe için değil Anadolu için de son derece değerli. Bu sene yaptığımız çalışmalarda bir buluntu kümesi içerisinde aslan, ayı, dağ koyunu, yabani domuz ve geyiklere ilişkin kemiklerden oluşan bir küme ele geçirdik. Bu kemikler toplu olarak bulundu. Bunun bir manada özel bir koleksiyon olarak kıymetlendirilmesi gerekiyor. Burada gördüğümüz bütün hayvan kemikleri hepsi büyük uzunluklardaki ve yabanî hayvanlara ilişkin. Anadolu’da birinci kez bu periyotta iki farklı aslana ilişkin kemik. Şöyle kıymetlendirmemiz lazım, bizim bu bölgede yetiştiğini kabul edeceğimiz hayvanlar 4 bin sene öncesinde. Öbür aslan kemiğimiz yok. Anadolu’da ve Kültepe’de birinci sefer bu kadar erken tarihe ilişkin aslan kemiği çıktı. Bunlar, buradaki beşerler tarafından yetiştirilmiyor, kesinlikle ki avlanarak bir halde Kültepe’ye getirilmiş” tabirlerini kullandı.

Öte yandan Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu; 2021 yılında Kültepe’de yapılan hafriyatlarda büyük bir binanın bodrum katında çok sayıda hayvan kemikleri ve büyük depo küplerinin bulunduğunu da aktardı.

KAYNAK: İHA

Yorum Yap

Yorum Yap