İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Kripto Para Platformlarına Vergi Yolda

Kripto Para Platformlarına Vergi Yolda

kripto-para-platformlarina-vergi-yolda-xZ5QvBF2.jpg

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, CNN Türk’te yayınlanan ‘Gece Görüşü’ programına katıldı. Programda iktisattaki son gelişmeleri kıymetlendiren ve soruları yanıtlayan Bakan Elvan, son günlerin en çok tartışılan mevzularından biri olan “kripto paralar” ve “kripto para platformları” hakkında da değerli açıklamalarda bulundu.

COVID-19 pandemisiyle birlikte dünya genelinde kripto varlıklara olan ilginin arttığını belirten Elvan, bu varlıklar üzerinde gerekli çalışmalara başlandığını, kripto para platformlarının vergilendirileceğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan dikkat çeken kripto açıklamaları:

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın kripto paralarla ilgili yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar şu formda:

‘Kripto para platformları, bilgileri MASAK ile paylaşacak’

“Biz tüketiciyi korumak zorundayız. Terörün finansmanını ve kara para aklama üzere durumları önlemek için gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Gerekli çalışmalarımızı yaptık. Global ölçekte bu platformların denetlenmesine yönelik, alım satım süreçlerini yapanların kimler olduğuna yönelik önlemleri ülkeler almaya başladı. Bizim de taslak bir çalışmamız var. Bir kanun teklifi muhtemelen olacak. Biz gerekli tüm hazırlıklarımızı yaptık. Merkez Bankamızın düzenlemesinden sonra, MASAK’ın denetleme yapma yetkisi yoktu. MASAK’a bu yetkiyi verdik. Bu platformların uyması gereken prensipler nelerdir? Bir kuşkulu müşterisi var, bunu bildirmekle yükümlü olacak. 10 bin liranın üzerinde süreç yapanları 10 gün içinde MASAK’a bildirme zaruriliği getirdik.

Kripto varlık ile ilgili platformların yükümlülükleri neler olacak? Uyması gereken unsurlar neler? Bunların ortaya konması gerekiyor. Arkadaşlarımız bu çalışmaların hepsini yaptı. Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz ve uygun görmesi halinde adımımızı atacağız. Dünyadaki örneklerine de bakıyoruz. Yalnızca bizim değil AB’nin çalıştığı alanlar.

Bu yasaklansın üzere bir yaklaşımımız muhakkak yok. Vatandaşlarımız kripto varlıklara yatırım yaparken ihtiyatlı ve dikkatli olmalı, kendilerini ve gelirlerini riske atacak teşebbüste bulunmamalı.”

‘Kripto para platformlarına vergilendirme geliyor’

Bilhassa vergi konusunda bir çalışma yürütüyoruz. Dünyadaki uygulamaları nelerdir, ne çeşit bir yapı var. Bunları yaparken ilgili taraflarla kesinlikle konuşulması gerekiyor. Şu haldedir diye net bir karşılık veremeyebilirim lakin temel olarak çalıştığımız alanlar bunlar. Bu alanların tamamı tüm dünyanın çalıştığı alanlardır.”

Yorum Yap

Yorum Yap