İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kleptoman (Çalma Hastalığı) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kleptoman (Çalma Hastalığı) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

dolubellek.com

Kleptoman (çalma hastalığı) insanların ihtiyaç duymadıkları eşyaları çalma isteğine karşı koyamama durumudur. Bu durum tedavi edilmediğinde hastalığa sahip kişilere ve etrafındakilere ciddi zarar verebilmektedir. Kleptoman hastaları genelde tedavi olmaya isteksiz oldukları için utanç verici bir hayat yaşamak zorunda kalırlar. Bu hastalık için tedavi olmasa da çalma eylemini durdurmak için ilaç ve psikoterapi uygulanmaktadır.

Kleptoman Özellikleri Nelerdir?

Kleptoman hastalarına baktığımızda aşağıda vereceğimiz özellikler göze çarpacaktır:

  1. Normal hırsızların aksine kleptoman hastaları kişisel kazanç elde etmek için hırsızlık yapmazlar. Çalma isteklerine karşı koyamadıkları için veya çok arzuladıkları için çalmak isterler.
  2. Çalma evreleri aniden ortaya çıkar. Genellikle önceden plan yapmadan veya yardım almadan gerçekleşir.
  3. Kleptoman hastaları mağazalarda veya süpermarketlerde hırsızlık yapabilirken aynı şekilde arkadaşlarının da eşyalarını çalabilirler.
  4. Çalınan eşyalar kleptoman hastaları için herhangi bir değere sahip değildir. Hatta çaldıkları eşyayı satın alabilecek imkana sahip olabilirler.
  5. Bazen çalma isteği kaybolabilir. Ancak süre geçtikçe daha yoğun veya daha düşük seviyelerde tekrar ortaya çıkma ihtimali vardır.

Kleptoman hastalığı tedavi edilmediğinde ciddi problemlerle sonuçlanır. Bunlar ailesel, işsel ve finansal problemler olarak ortaya çıkar. Örneğin bu insanlar kendilerini güçsüz hisseder. Bu yüzden suçluluk, utanç duygusu, kendinden nefret etme durumları gelişir. Ayrıca eşyaları çalma yüzünden hapse girebilirler.

Yorum Yap

Yorum Yap