İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Kış Lastiği Neden Gereklidir?

Kış Lastiği Neden Gereklidir?

kis-lastigi-zorunlu-mu-cezasi-ne-kadar

Otomobil diyince aklımıza herzaman görünüş, performans, konfor gelmektedir. Peki bu aklımıza gelenlerden hangisinin içiresinde lastiğin ne işe yaradığı yada lastik seçimi bulunuyor? Lastik seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ve yanlış lastik seçiminin etklilerini inceleyeceğiz.

Otomobilde lastiğin önemi nedir?

Değerli okuyucularımız. Günümüzde gerçekten çok konforlu teknolojik olarak çağa ayak uyduran otomobiller kullanıyoruz. Bunun yanında arçlarımızı gaza bastığında giden, frene bastığımızda duran aletler olarak görüyoruz. Lastik bu hareket edip durabilen araçlarımızda çok önemli bir yere sahip. Baktığımızda otomobilin yere temasını sağlayan lastiklerimizdir. Dolayısıyla yol tutuş performansında otomobilik mekanik düzenlemeleri yanında lastikleri de önemlidir.

Lastiklerin yere tutunması ne kadar fazla ise otomobiliniz o kadar iyi yol tutuşu sağlayacaktır. Bunun için de öncelikle kaliteli lastikler tercih edilmelidir. Ayrıca lastiklerin belli bir ömrü vardır. Yani öncelikle dişleri aşınmış, amiyane tabirle kabak lastikler bizim yol tutuşumuzu olumsuz etkileyecektir. Çünkü lastikler üzerindeki dişler ve kanallar otomobilinizin size maksimum performansı sunması icin geliştirilmiştir.

Lastik ömründen bahsetmişken bir de disleri mevcut olup eskimiş lastikler var. Yani diş uzunluğu normalken lastiğimiz eskidiği için hamurunda bozulmalar meydana gelebiliyor. Çoğu lastikle bu çatlamalar olarak gözle görülebiliyor. Bu da lastiğin hamurunun sertleşip zeminle teması sırasında kaymalara neden olabiliyor ve fren mesafesini üzatabiliyor.


Kış lastiği neden önemlidir?


Öncelikle kış lastiğinin yazlık yada dört mevsim diye tabir edilen lastikten farkını anlatmak isterim. Kış ve yaz lastiğinin gözle görülen ilk farkı dişlerinin yapısı ve kanal farklılıkları. Başta da dediğimiz gibi tamamiyle fizik kurallarıyla alakalı bir mesele bu. Resimlerle önce bi farkını görelim istiyorum.

Gördüğünüz gibi kış lastiği yaz lastiğine göre daha çok kanallı ve dişlerin üzerindeki kılcal sayılabilecek kanallarla dikkat çekiyor. Bu kılcal kanalların nedeni lastik tabanı kar üzerine çıktığında kaymayı sağlayan aslında karın erimesiyle oluşan ıslaklığın lastik tabanının yere tutunmasını engellemesidir. Bu kılcal kanallar sayesinde hem bu erime sonuci olusan ıslaklık tahliye edilir hem de kar lastiğe sarılarak aracınızın kaymadan ilerlemesini sağlar. Bunun kış lastiğinin hamuru soguk hava şartlarına uygun olduğu için sertleşme yapmadan soğuk zeminde kar olmasa da yaz lastiğine göre daha iyi yol tutuşu sağlar


Kış lastiği alırken nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle bilindik markalardan şaşmamanızı öneririm. Çünkü bildiğiniz gibi kalitesiz lastiklerin hem ömrü daha az oluyor hem de sürüş konforu ve kalitesinden ödün veriyor.

İkinci olarak sahte lastiklerden uzak durmanız. Yani kış lastiği üzerinde M+S logosunun bulunması gerekmektedir.

Bunlara dikkat ederek aldığınız lastikle zincir kullanmadan aşırı buzlanma olmadığı sürece herhangi bir problem yaşamadan yolculuğunuzu yapabileceksiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap