İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Kardeşini bu hastalıktan kaybetti, kendisi nakil olarak hayata tutundu

Kardeşini bu hastalıktan kaybetti, kendisi nakil olarak hayata tutundu

featured

Mide bulantısı, iştahsızlık, yorgunluk üzere şikâyetler ile İzmir’deki özel bir hastaneye başvuran emekli kamyon sürücüsü Süleyman Sürmeli’ye, kalıtsal hemokromatozis hastalığına bağlı karaciğer yetmezliği tanısı kondu. Erkek kardeşini de tıpkı hastalıktan kaybeden Sürmeli’nin sıhhatine kavuşabilmesi için karaciğer nakli olması gerekiyordu. Bunun için nakil sırasına konulan Sürmeli, 5 ay sonra kadavradan gerçekleşen karaciğer nakli ile sıhhatine kavuştu. Süleyman Sürmeli’nin oğlunun da birebir hastalık ile çaba ettiği öğrenildi.

ERKEKLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Kalıtsal hemokromatozis hastalığının erkeklerde daha sık görülen bir hastalık olduğunu söyleyen Op. Dr. Memnun Ünver, “Kalıtsal hemokromatozis hastalığı; karaciğer, pankreas, kalp üzere organlarda demir birikimi ile organ yetmezliğine, karaciğer tümörlerine, siroza neden olabiliyor. Bu hastalıkta erken teşhis tedavi sürecindeki en değerli basamak. Bu hastalarda erken teşhis aldığımızda bedendeki fazla kanı ve demir yükünü alarak süreksiz olarak tedavi edilebiliyoruz; ancak bu hastalarda karaciğer sirozu gerçekleştiğinde karaciğer nakli gerekiyor. 65 yaşındaki hastamız Süleyman Sürmeli’de de kalıtsal hemokromatozis hastalığı nedeniyle karaciğer yetmezliği gelişmişti. Hastamızın birebir formda erkek kardeşinde de karaciğer yetmezliği gelişmiş ve hayatını kaybetmiş. Oğlunda da genetik olarak birebir rahatsızlığın olduğu tespit edildi. Bize başvuran hastamız kadavradan alınan karaciğer nakli sonucunda sıhhatine kavuştu” dedi.     
   

YENİ BİR HAYATA BAŞLADI

Yeni bir hayata başlayan Süleyman Sürmeli de, “Geçen sene erkek kardeşimi bu hastalıktan kaybettim. Ben de tıpkı süreci yaşadım; ancak emin ellerde sıhhatime tekrar kavuştum. Bu bana ikram edilen yeni bir hayat. Bundan sonra sıhhatime ekstra dikkat edeceğim. Beslenmemi ve hayat stilimi değiştireceğim. Herkesi organ nakli konusunda hassas olmasını istiyorum. Bir gün yakınlarınızın yahut kendinizin de bir organa gereksinimi olabilir” formunda konuştu.

KAYNAK: İHA

Yorum Yap

Yorum Yap