İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kahve İçmek Beyin Yapısını Etkiliyor

Kahve İçmek Beyin Yapısını Etkiliyor

kahve

Basel Üniversitesi’nden araştırmacılar, kahve içmek uyku kalitesi ve beynin yapısı üzerindeki etkilerini inceledi. Çalışma, katılımcıların kafein alımını kontrol etmeyi ve ardından etkileri gözlemlemek için MRI taramaları ve uyku çalışmaları yapmayı içeriyordu. Bilim adamları, kafein tüketiminin uyku kalitesini etkilemediğini, ancak kafein tabletleri kullanan gönüllülerin plaseboya kıyasla gri madde hacminin azaldığını gösterdi.

Kahve birçok insan tarafından tüketilen bir içecek. Bazı insanlar uyanık kalmak için içiyor, bazı kişiler ise sadece beğendikleri için. Her iki durumda da kahve ve diğer kafein bazlı ürünler çok popüler olmaya devam ediyor. 

İnsanlar yıllardır kafein alımının vücut üzerindeki etkilerini tartışıyorlar. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, kahve içmenin sadece beyninizi güçlendirmek için değil, çok tüketmediğiniz sürece tüm vücut için iyi olduğunu gösterdi . Ancak İsviçre’den yepyeni bir çalışma, kahvenin beyin yapısı üzerindeki doğrudan etkisi hakkında daha az iyimser haberler veriyor.

Yeni çalışmaya göre, düzenli kafein tüketimi, özellikle hafızayı idare eden bir beyin bölgesinde, gri maddede azalmaya yol açıyor. Ancak yan etkiler geçici ve hafızayı etkilemiyor gibi görünmektedir. Aslında, 10 gün boyunca kahveyi bırakmak, gri madde hacmini eski haline getirmek için yeterli görünmektedir.

Kahve İçmek Beyindeki Gri Madde Miktarını Etkiliyor

Basel Üniversitesi’nden bir ekip , düzenli kahve tüketiminin beyin üzerindeki etkilerini belirlemek için bir araştırma yaptı. Araştırmacılar, düzenli kafein tüketiminin beynin yapısını etkileyip etkilemeyeceğini araştırdılar. Ayrıca zayıf uykuya neden olup olmadığını da belirlemeye çalıştılar. Kahve insanları tetikte tutar ve akşamları tüketilirse normal uykuyu bozabilir. Araştırmalar, uykusuzluğun beynin gri maddesini etkileyebileceğini göstermiştir.

Çalışmanın sonuçları şaşırtıcıydı. Çalışma sırasında tüketilen kafein zayıf uykuya neden olmadı, ancak araştırmacılar yine de gri madde hacminde değişiklikler fark ettiler.

Gri madde değişikliği, hafızadan sorumlu bir beyin bölgesi olan sağ lobda fazlaydı. Kahve alımının hafızayı etkileyip etkilemeyeceği henüz belli değil. Yazarlar, çalışma sırasında hafıza testleri yapmış olsalar da hafıza kaybının meydana geldiğini kanıtlayamadılar. Ayrıca, 10 günlük kahve içmemek, gri madde hacmini yeniden oluşturmak için yeterli olduğunu buldular.

Dr. Carolin Reichert konuyla ilgili açıklama yaptı. “Sonuçlarımız kafein tüketiminin beyin üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu anlamına gelmiyor.” dedi. “Ancak günlük kafein tüketimi açıkça bilişsel donanımımızı etkiliyor. Bu da kendi içinde daha ileri çalışmalara yol açmalı.”

“Beyin morfolojisindeki değişiklikler geçici gibi görünüyor. Ancak kahve içenler ile genellikle çok az kafein tüketenler veya hiç tüketmeyenler arasındaki sistematik karşılaştırmalar şimdiye kadar eksikti.” Kahvenin, düzenli olarak kafein bazlı ürünler tüketen sağlıklı kişiler üzerindeki etkilerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap