İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. James Webb Uzay Teleskobu Fırlatılıyor

James Webb Uzay Teleskobu Fırlatılıyor

featured

Birkaç defa ertelenmesinin akabinde, NASA’nın en büyük uzay teleskobunun fırlatma operasyonu için geri sayım başladı. James Webb Uzay Teleskobu, bugün Uzay’a fırlatılacak ve meraklılar tüm aksiyonu canlı olarak takip edebilecek. Teleskobun, Fransız Guyanası’ndaki Guyana Uzay Merkezi’nden lokal saat ile 07:20’de (TSİ 15.20) fırlatılması planlanıyor. Uzay ajansı, James Webb’in uçuşunu ve canlı geri sayım sürecini NASA Live kanalında canlı olarak kullanıcılara sunacak. Bunun dışında NASA, lansmanı çeşitli toplumsal medya kanallarında da yayınlayacak.

James Webb Uzay Teleskobu, Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi olma özelliği taşıyor. Teleskop, halihazırda uzay ajansının en büyük teleskobu olma unvanına sahip. NASA, James Webb Uzay Teleskobu’nun hazırlanışı ve uzaya fırlatılması projesini, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ile birlikte yürütüyor. NASA, fırlatma operasyonunu resmi YouTube hesabından da yayınlayacak. Birebir vakitte NASA TV, Twitter, Facebook, LinkedIn ve NASA uygulaması da fırlatılış anını canlı izleyebilmek için öbür seçenekler ortasında yer alıyor.

NASA tarafından yayınlanan blog gönderisine nazaran yayın, Kourou’daki fırlatma operasyonundaki harika sahnelerin yanı sıra uzmanların çeşitli yorumlarını da içerecek. İzleyiciler ayrıyeten, teleskobun gelişimini gösteren klipleri, geliştirilen teknoloji üzerine yüz yüze görüşmeleri ve teleskobun uzaya ulaştığında nasıl açılacağını gösteren son teknoloi animasyonları da takip edebilecekler.

Son olarak lansman başlamadan evvel, James Webb Uzay Teleskobu’nun şimdiye kadarki kıssasını gösteren “Journey to Space” isimli YouTube dizisini izleyebileceğinizi belirtelim.

Yorum Yap

Yorum Yap