İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. İncir sütünün siğile yararları nelerdir? İncir sütü cilt lekelerine nasıl kullanılır?

İncir sütünün siğile yararları nelerdir? İncir sütü cilt lekelerine nasıl kullanılır?

featured

İncir, Ağustos ayının sonuna yanlışsız hasat edilmeye başlayan şifa kaynağı bir meyvedir. Yalnızca meyvesi değil, yaprağı ve sütü de farklı formlarda kullanılarak hastalıklara şifa olmaktadır. Ülkemizde epeyce fazla yetiştirilen incirin sütünde de istifade etmek elbette ki mümkündür. Buna karşın incir sütüne ulaşmak biraz zordur. Bunun en temel nedeni ise incir sütü elde edebilmek için çok fazla incir toplamak gerektiğidir. 

İncir sütü, keskin aromaya sahip, ekseriyetle cilt bakımlarında ve cilt hastalıklarında kullanılan doğal bir eserdir. Bununla birlikte böcek, sinek ısırığı üzere durumlarda acıyı büyük oranda hafiflettiği aktarılmaktadır. İşte incir sütünün yararları:

  • Yüksek besin kıymetlerine sahip olan incir sütü tıpkı vakitte güçlü bir antioksidandır. Saç tabanlarına uygulandığında saç derisinde meydana gelen saraların ve kepeklenmelerin önüne geçer. Saçların daha sağlıklı ve canlı kalmasına yardımcı olur. 

  • İncir sütü nizamlı olarak ve ölçülü ölçüde kullanıldığında cilt lekelerinin geçmesini sağlar. Bilhassa güneş lekesi, sivilce ve yara izlerinin tedavi edilmesinde kullanılır. 

  • Birçok kişinin mağduru olduğu siğil için incir sütü, en doğal ve tesirli tahlildir. Binlerce yıldır siğil tedavisinde kullanılan incir sütü, siğillerin daha çabuk geçmesine yardımcı olur. 

  • Güçlü bir mikrop kırıcı özelliğe sahip olan incir sütü, kulak içinde meydana gelen mikrop ve iltihapların temizlenmesine yardımcı olur. Yaraların düzgünleşmesini hızlandırır ve kulan ağrısını dindirir. 

  • Sivilce oluşumuna mahzur olur. Bilhassa ergenlik ve regl periyodunda meydana gelen sivilcelerin geçmesine yardımcı olur. 

  • Cilt kaşıntılarına âlâ gelir. Bilhassa egzama ve sedef üzere rahatsızlıkların düzgünleşme sürecini hızlandırır. 

  • Cilt tonunu eşitleyerek cilde doğal parlaklık ve ışıltı kazandırır. 

İncir sütü, siğil ve yaraların üzerine 1-2 damla damlatacak formda kullanılabilir. sistemli olarak birebir ölçüde kullanılması siğilin daha kısa müddette güzelleşmesini sağlar. Bununla birlikte cilt bakımda incir sütü kullanımı ise göze değdirmeden 1-2 damla masaj yaparak uygulanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken irinli ve faal bir sivilceye dokunduktan sonra yüzün öteki bölgelerinde de sivilcenin çıkmaması için dokunmamak gerekir. 

İncir sütü taze olarak kullanılacağından aktar ve marketlerden temin etmek çok mümkün değildir. Fakat taze olarak toplanan incirlerden sütünü çıkararak kullanılabilir. İncir sütünü sabunu almak isteyenler ise doğal eser satan lokal dükkanlardan ve aktarlardan takribi 25-40 TL ortasında temin edebilirler.

Yorum Yap

Yorum Yap