1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. İkinci El Araç Alırken Mutlaka Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Araç Alırken Mutlaka Dikkat Edilmesi Gerekenler

ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler

Günümüz ekonomi şartları göz önünde bulundurulduğunda; kimimiz sıfır araç alabiliyorken kimimiz ikinci el araç almak zorunda kalıyoruz. Bu yazımızda ikinci el araba alırken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusuna ayrıntılı bir şekilde değineceğiz.

Öncelikle şu hususa dikkat etmeliyiz; almak istediğimiz ikinci el araç yakın çevremizden ve varsa tanıdık eşraftan alma hususu. Malum birçoğumuzun başına gelmiştir, internetteki araç alım satım platformlarında ilana verilen araçlara baktığımızda; ilanlarda hatasız, boyasız, sahibinden, doktordan, memurdan, ilk sahibinden, servis bakımlı, tramersiz vs. gibi pek çok başlık görürüz. Lakin arabanın yanına gidince ilandaki araba ile hiç de benzemediği durumlarla karşılaşabiliriz. Bu sebeple araç almak için ilk önce yakın çevremiz ve oturduğumuz şehirden ilan bakmaya başlamalıyız.

Yakın çevrenizden değil de başka bir şehirden araç almaya karar vermişseniz eğer; aracın olduğu şehirde güvendiğiniz bir tanıdığınız varsa aşağıda sıralayacak olduğumuz hususları ona yaptırmanız sizlerin kolaylığı için bizden naçizane bir tavsiyedir.

Bir diğer husus ise ilandaki aracın açıklamasına güven meselesi. Her satıcı, arabasını daha hızlı ve daha yüksek fiyattan satabilmek için; açıklama kısmına uzun uzun açıklamalar eklemektedir. Lakin bu açıklamaların ne kadar doğru ve güvenilir olduğunu anlamamız için; aracı iyice incelememiz ve işinin ehli ustalardan, expertiz firmalarından geçirmemiz gerekmektedir.

Şimdi ikinci el araç satın almadan önce izlememiz gereken yolları sırasıyla izah edelim.

1)Aracın Fiyat Analizini Yapmak

İlk olarak alacak olduğumuz aracın piyasasını bilmeliyiz. Alacak olduğumuz aracın modeline, km’sine, hasar durumuna istinaden ilandaki diğer araçların fiyatları ile kıyaslama yapmamız gerekir. Bu sayede almaya karar verdiğimiz araç muadillerine göre pahalı mı, uygun mu; yoksa piyasasında mı biliriz. Unutmamak gerekir ki piyasasından çok daha uygun olan bir araç bakıyorsak çok iyi incelememiz gerekir. Çünki hiçkimse malının düşmanı değildir. Uygun veriyorsa mutlaka bir sebebi vardır. Ayrıca Çok temiz bir araç piyasasının aşırı üstünde bir fiyata sahipse eğer burada da biz paramızın düşmanı olmamalıyız.

2)Hasar Kaydı Ve Km Sorgulama

Artık günümüzde almak istediğimiz aracın hasar kaydını, değişen parçalarını ve Tüvtürk kayıtlarındaki km lerini akıllı telefonumuzdan da yapabiliyoruz. Hasar kaydını öğrenmemiz için; alacak olduğumuz aracın plakasını arada boşluk bırakmadan 5664 e sms göndererek öğrenebiliyoruz. Aynı zamanda bu işlemi şase no kullanarak da yapabiliriz. Km sorgusu için HGS uygulamasını indirerek oradan km sorgu ekranına gerekli bilgileri yazarak aracın tüvtürk kayıtlarındaki kmsini sorgulamamız mümkün.

Bu işlemleri uygulayarak aracın yanına bile gitmeden o araca ait hasar kaydı var mı varsa ne kadar; km’si orijinal mi yoksa düşürülmüş mü anlamamız mümkün. Ayrıca yapmış olduğumuz bu sorgulamalar ile; aracın ilk plakasından, şuanda var olan plakasına kadarki özgeçmişini de öğrenmemiz mümkün.

Bu ilk iki madde ile almaya karar verdiğimiz aracın yanına gitmeye gerek kalmadan; ön bilgilendirmeyi yapabilmekteyiz.

3) Aracın Fiziki ve Kaporta Durumunu İncelemek

İlk olarak aracın yanına gittiğimizde kendimiz aracı iyice incelemeliyiz. Arabanın Kaportasında veya iç aksamında gözle görülür; ezikler, göçükler, çizikler, deformasyon ve yırtılmalar varsa onlar hakkında satıcı ile konuşmalıyız. Ve tabiki bu işlemi; işinin ehli kaporta ustalarına ve expertiz firmalarına yaptırmadan; aracın durumunun tam olarak ne olduğunu anlamamız neredeyse mümkün değil. Bu yüzden ilk olarak; varsa tanıdığımız bir kaporta ustası ona gitmemiz ve o ustanın aracı iyice incelemesi gerekiyor. İlk olarak kaporta ustasına gitmemizin sebebi ise şu; Değişen yahut boyanan ve çürüyen bir aksam varsa; iyi bir usta bu durumu expertiz yapmadan anlayabilecektir. Eğer satıcının bize bildirmediği bir durum varsa expertiz maliyetine girmeden çok daha düşük bir ücretle aracın genel durumu hakkında bilgi sahibi olmuş oluruz. Bu sayede Ustamızdan geçer not alırsa araç sıradaki durağımız expertiz firması olacaktır. Ve en doğru sonuca da orada ulaşmamız ancak mümkün olacaktır.

4)Aracın Motor, Yürür ve Mekanik Durumunu İncelemek

Eğer bir motor ustası değilseniz bu konuda doğrudan işinin ehli ustalardan destek almak zorundasınız. Zira ikinci el bir araçta en önemli noktalardan biri motor ve yürür aksam kısmının durumudur. Bugün en basit bir aracın motorunu bile yenileyecek olsak 6 7 bin lira gibi bir rakam söz konusu. Ki çoğu aracın motoru gelişmiş teknolojiler içermekte ve tadilatı yahut yenilenmesi çok yüksek rakamlara tekamül etmektedir.

Öncelikle sıhhatli bir motor ve yürür aksamı için tercihimiz km’si düşük ve kaza yapmamış araçlar olmalıdır. Bu nedenle expertizde dyno testten önce işinin ehli bir motor ustasına alacağımız aracı götürmeliyiz. Ustamız aracın motoruna, baskı balatasına, şanzımanına, diferansiyeline ve alt takımlarına, frenlerine vs iyice bakmalıdır. Bunların yanı sıra alacak olduğum araç turbo bir motora sahip ise turbo tamir ve bakımı yapan bir ustaya gidip turboyu da baktırmalıyız. Tüm bunlardan da olur aldıysak expertize gitmeliyiz ve net sonucu orada elde etmeliyiz.

5)Aracı Expertize Sokmak

Alacak olduğumuz aracı; kaporta, motor ve diğer ustalara gösterdikten ve hepsinden onay aldıktan sonra; artık iyi bir expertiz firmasına gitmemiz gerekiyor. Detaylı ve kapsamlı bir expertiz paketi satın alıp aracın her detayına expertiz yaptırmamız; araç hakkında tam ve detaylı bir bilgi almamızı sağlayacaktır. Bu sayede Kaportada boya, değişen, çürük vs durumlarını; motor aksamında motorun güç yüzdesini; şanzıman durumunu ve çok daha farklı noktaları raporlu bir şekilde öğrenmiş oluruz. Bundan sonra aracı almak için hazır sayılırız.

6)Aracın Yedek Ekipmanlarını Kontrol Etmek

Almaya karar verdiğimiz aracın yedek anahtarı var mı, varsa çalışıyor mu; stepnesi, krikosu, yangın tüpü, trafik seti bijon anahtarı vs yedek ekipmanlarının tam olduğunu kontrol etmeliyiz.

7)Satın Alma ve Noter İşlemleri

En can alıcı nokta bu kısım. Maalesef ülkemizde pek çok dolandırıcı bu noktada alıcıları dolandırmaktadır. Öncelikle bir aracı görmeden ve satıcıya güvenmiyorsak kesinlikle kapora vermemeliyiz. Bu şekilde birsürü kapora dolandırıcısı etrafta kol gezmekte.

Tüm inceleme işlemlerini bitirdiysek eğer; sıradaki işlemimiz aracın satışını gerçekleştirip üzerimize almak ve parasını ödemek olacaktır. Bu işlemi hem alıcı hem de satıcı güven içerisinde yapmalıdır. Parayı ödemenin iki yolu var; birisi elden nakit olarak vermek diğeri ise banka hesabından havale ile göndermek. Zira havale ile parayı gönderirken açıklama kısmına şu notu düşmek; karşılaşacak olduğumuz pek çok problemin önüne geçmektedir; Alacak olduğumuz aracın plakasını, modelini ve cinsini yazarak; satış bedelidir notunu gönderdiğimiz paranın açıklama kısmına eklememiz gerekir.

Bu işlemleri yapmanın en sağlıklı ve güvenilir yolu şudur; Alıcı ile satıcı notere gider. Noter satış işlemlerini başlatır, aracın satışa engel bir durumu yoksa alıcı parayı satıcıya gönderir. Para satıcıya ulaşınca noter satış işlemini tamamlar. Bu şekilde hem alıcı hem de satıcı kafasında soru işareti olmadan alışverişini tamamlamış olur.

Yorum Yap

Yorum Yap