1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Gece Kuşlarının İş yerinde Düşük Performans Gösterme Olasılığının Erken Kalkanlara Göre İki Kat Daha Fazla
Trendlerdeki Yazı

Gece Kuşlarının İş yerinde Düşük Performans Gösterme Olasılığının Erken Kalkanlara Göre İki Kat Daha Fazla

featured

Gece kuşları ile ilgili Finlandiya’da yapılan yeni bir araştırmaya göre, geleneksel çalışma günü gece kuşlarına fayda sağlamıyor. Geç saatlerde ayakta kalan insanların erken dönem kuşlara göre iki kat daha düşük performans gösteriyor. Erken kalkanlar sabahın erken saatlerinde daha iyi çalışma eğilimindeyken, akşam tipleri tam tersidir. Bu iç süreç uyku düzeninde, metabolizmada ve vücut ısısında rol oynar ve hormonları etkiler. Araştırmacılar, 1966’da Kuzey Finlandiya’da doğan 5.881 kişiye çalışma yaşamları ve sağlıkları hakkında sorular sordular. Ve 2012’de 46 yaşındayken doğal kronotiplerinin ne olduğunu belirlemek için uyku düzenlerini sorguladılar. Çalışma katılımcıları 4 yıl boyunca izledi. Araştırmacılar, erkeklerin % 10’unun, kadınların 12’sinin “akşam tipi” olduğunu, bunların % 72’sinin günlük işlerde çalışmıştır.

Gece kuşlarına Yapılan Araştırmalar

Akşam tipi olarak sınıflandırılan insanların dörtte biri, araştırmacıların zayıf çalışma yeteneğine sahip ve engellilik nedeniyle erken emekli olma riski daha yüksek olan bireyleri belirlemek için, geliştirilen uluslararası kabul görmüş bir ölçek olarak tanımladığı şeyi kullanarak iş yerindeki kendi performanslarını zayıf olarak derecelendirdi.

Dergide Salı günü yayınlanan çalışma, uyku süresi ve sabah çalışma saatleri gibi potansiyel olarak etkili faktörleri kattıktan sonra gece kuşları arasında, iki cinsiyette erken kuşlar arasında olduklarından daha yüksekti. Mesleki ve Çevresel Tıp. “Akşam tipleri sabahın erken saatlerinde çalışmak zorunda kalırlarsa, iş yeteneklerini sabah türleri kadar yüksek değerlendirmezler. Tersi de doğru olur. Normal çalışma saatleri öğleden sonra 3 ile 23 arası olsaydı, sabah erken saat türleri olurdu. Araştırmada yer almayan Knutson, “Altta yatan mekanizma, en iyi performans göstereceğimiz zamanı belirleyen biyolojik saatimizdir.”

İncelenen nüfus Finlandiya’nın bir bölgesinden olsa da, Knutson biyolojik saatlerin evrensel olduğu düşünüldüğünde bulguların Birleşik Devletler için de olduğunu söyledi. Bununla birlikte, araştırmacılar Finlandiya’da ofis çalışmalarının erken başladığını, tipik olarak sabah 8’de. Manuel çalışmanın daha da erken başladığını, bu nedenle bulgularının her yerde geçerli olmayabileceğini ve konunun daha fazla incelenmesi gerektiğini belirtti. Center for Life Course’tan çalışmanın yazarları Dr. Tapio, iş sağlığı bakımı profesörü Leena, “Bu akşam kronotipinin zayıf iş becerisiyle ilişkili olduğuna kanıttır. Ve ilk popülasyon düzeyinde çalışmaydı.”

Akşam kuşları için kendi sözlerini kullanarak , “Bu gözlemsel bulguların yeni olduğunu ve diğer çalışmalarda doğrulanması gerektiğini kabul ediyoruz. Yine de, sonuçlarımız akşam saatlerinin sağlık ve işleyişle ilişkili olduğuna dair önceki kanıtlarla oldukça uyumludur.”

Kanada da Yapılan Başka Araştırma

Kanada, Quebec’teki Bishop Üniversitesi’nde doçent olan Suzanne Hood, gece kuşlarının bulgulardan alarma geçmemesi gerektiğini söyledi. Vücudun sirkadiyen ritimlerini inceleyen Hood, iş performansının derecelendirilmesi size işin kalitesinden gerçek anlamda bahsetmediğini belirtti. Ayrıca bu gece kuşu olmanın sizi daha az çalışmanızı sağladığı anlamına gelmez.

Araştırmada yer almayan Hood, “Örneğin, sabahları yavaş bir başlangıç ​​gibi görünen çalışan olsada. Önemli bir teslim tarihini karşılamak için akşama kadar etkili bir şekilde çalışabilen kişi olabilir.”

Araştırmada yer almayan hood sabahları yavaş bir başlangıç yapan çalışan olsada. Akşama kadar etkili bir şekilde çalışabilirdi. Bununla birlikte, “kronotipin, işte veya sınıfta performansa etki edebilecek bilişsel keskinliğinizi etkileyebilecekti.” Bu etki, birisini tercihlerinin dışında günün bir saatinde dikkatini vermesi ve bilgiyi hatırlaması için zorladığınızda açıktır: örneğin, bir akşamdan bir kişiden müşterilere sabah 7: 30’daki bir kahvaltı toplantısında önemli bir sunum yapmasını istemek.

Yorum Yap

Yorum Yap