1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Firefox’ın Yeni Varsayılan Arama Motoru Bing Olabilir

Firefox’ın Yeni Varsayılan Arama Motoru Bing Olabilir

featured

Hâlihazırda Firefox kullanıyorsanız ve son günlerde varsayılan arama motorunuz değiştiyse Mozilla’nın arama motorlarıyla ilgili son çalışması için seçilmiş olabilirsiniz. Mozilla vakit zaman kullanıcı tecrübesini güzelleştirebilmek ismine data toplamak için çalışmalar yürütür. Bu çalışmalardan en güncelinin, tarayıcının varsayılan arama motorunun Google’dan Bing’e değiştirilmesi olduğu ortaya çıktı.

Şimdiye kadar, bu değişiklik büyük ölçüde fark edilmemişti zira muhtemelen masaüstü Firefox kullanıcılarının sırf yüzde birinden daha azını etkilemişti. Mozilla’nın “varsayılan arama motoru değiştiğinde masaüstü Firefox kullanımının değişip değişmeyeceğine yahut nasıl değişeceğine ait bilgileri daha düzgün anlamasını” sağlayacak çalışmanın 2022 boyunca sürmesi bekleniyor.

Arama motoru değişen kullanıcılar Google’a geri dönebiliyor

Varsayılan arama motorunuz müsaadeniz olmadan değiştirildiyse sağ üst köşede bulunan üç çubuklu simgeden “Ayarlar”a giderek evvelki tercihinize geri dönebilirsiniz. Akabinde, sol sütundaki “Ara”ya tıklayın ve “Varsayılan Arama Motoru” kısmını arayın. Kısmı bulduktan sonra, kullanmak istediğiniz arama motorunu seçin.

Firefox varsayılan arama motorları çoğunlukla ya Google ya da Yahoo olmuştur. 2014’te Yahoo ile muahededen evvel, Firefox’ın varsayılan arama motoru Google’dı. Yahoo’nun Mozilla ile olan muahedesinin 2023’e kadar sürmesi gerekiyordu lakin Verizon Yahoo’yu satın alınca Mozilla da Google’a geri dönme bahtı buldu.

Mozilla’nın Google ile ne cins bir kontratı olduğu hiçbir vakit doğrulanmadı fakat haberlere nazaran muahede 2023’e kadar sürecek. Her iki şirket ortasındaki mutabakatın maliyetinin yıllık 400 milyon ila 450 milyon dolar ortasında olduğu kestirim ediliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap