1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Fazla kilo alımına dikkat! Karın zarı kanseri habercisi olabilir

Fazla kilo alımına dikkat! Karın zarı kanseri habercisi olabilir

featured

Az görülen karın zarı kanserinin ekseriyetle ileri devirde belirti verdiğine dikkati çeken Prof. Dr. Esin Korkut “Birincil karın zarı kanseri neredeyse her vakit bayanlarda olur. Karın zarı kanseri karın içinde sıvı birikimine yol açabilir. Bu da karın yahut ayak bileklerinin şişmesi, teneffüs sorunları, çok yorgunluk, iştah kaybı, sıvı birikiminden ötürü olağan dışı kilo alımı ve bel ağrısına neden olabilir” dedi.

TÜMÖRE YOL AÇABİLİYOR

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Kısmından Prof. Dr. Esin Korkut, “Periton olarak bilinen karın zarının hem karın duvarını içten saran hem de organları çevreleyen bir yapıdır. Karın zarı kanseri (Peritoneal karsinomatozis), karın organlarını çevreleyen bu ince zarı (periton) etkileyen ender bir kanser çeşididir. Karın zarı kanseri sıklıkla başka karın içi organlardaki tümörlerin karın zarına yayılması ile gelişir ve bu zarın yüzeyinde birden fazla yeni tümöre yol açar. Karın zarında kanser oluşumu çoklukla kanserin ileri bir etapta olduğu manasına gelir. Bunun dışında karın zarının kendisinde başlayan çok ender birincil peritoneal karsinomatozis olayları da vardır. Birincil periton kanserinde, kanser karın zarında başlar ve gelişir. Primer peritoneal karsinomatozis neredeyse her vakit bayanlarda olur. Cinsiyet dışında, primer peritoneal karsinomatozis için öteki risk faktörleri yaş, ailede yumurtalık yahut periton kanseri hikayesi, BRCA genetik mutasyonları, hormon tedavileri, obezite ve endometriozistir” diye konuştu.

İLERLEYEN PERİYOTTA BU BELİRTİLERE NEDEN OLABİLİR

İkincil periton kanserinin hem erkekleri hem de bayanları etkilediğine dikkati çeken Prof. Dr. Esin Korkut, şöyle devam etti: “İkincil periton kanseri, birincil periton kanserinden daha yaygındır. Peritoneal karsinomatozis çoğunlukla mevcut kanserler yayıldığında geliştiğinden, ana risk faktörü, başka ileri kanserlere sahip olmaktır. Bunlar; apendiks, kolon, rektum, pankreas ve mide kanserleridir. Karın zarı kanseri birden fazla vakit erken devirde belirti vermemesinden ötürü hastalık ilerlemiş evrelerde tespit edilir. Lakin ilerleyen devirlerde ishal, kabızlık yahut mide bulantısı, karın ağrısı, şişkinlik, kilo kaybı yahut alımı, iştahsızlık yahut erken tokluk hissi üzere belirtiler gözlemlenebilir. Karın zarı kanseri karın içinde sıvı birikimine yol açabilir. Bu da karın yahut ayak bileklerinin şişmesi, teneffüs sorunları, çok yorgunluk, iştah kaybı, sıvı birikiminden ötürü olağan dışı kilo alımı ve bel ağrısına neden olabilir.”

TEDAVİSİ KANSERİN EVRESİNE VE YERİNE BAĞLI

Prof. Dr. Esin Korkut, karın zarı kanserleri belirtileri hastalığa özgün olmadığından erken teşhisin güç olduğunu söz ederek, şu bilgileri verdi: “Teşhiste ultrason, bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRI) metotları kullanılır. Karın boşluğunda biriken sıvıdan örnek alınarak kıymetlendirilir. Laparoskopi ve biyopsi yani karın zarına direkt bakarak ve örnek alınır. Karın zarı kanserinin tedavisi kanserin yeri, evresi ve kişinin genel sıhhati üzere birçok faktöre bağlıdır. Karın zarı kanserleri ekseriyetle yayılmış bir kanserin ileri evresi olduğundan tedavisi güç olabilir. Birden fazla karın zarı tümörlerinde kemoterapiye çok düzgün karşılık vermez ve birçok tabip belirtileri azaltmak, ağrıyı hafifletmek ve hayat kalitesini düzgünleştirmek için palyatif bakıma odaklanır. Özel durumlara bağlı olarak, diğer tedavi seçenekleri de mevcut olabilir. Sitoredüktif cerrahide peritondaki tümörler ve kimi durumlarda yakındaki karın organları çıkarılır. Ekseriyetle sitoredüktif cerrahiden çabucak sonra kullanılan hipertermik intraperitoneal kemoterapi prosedürü ise kalan kanser hücrelerini öldürmek için peritonun olduğu karın bölgesinin içini ısıtılmış kemoterapi ilaçları ile yıkar. Peritonektomi, karın zarı çıkarılmak üzere yapılan ameliyattır.”

KAYNAK: DHA

Yorum Yap

Yorum Yap