1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Facebook’un Sizi Dinlemediğinden Emin Olmanın 3 Yolu

Facebook’un Sizi Dinlemediğinden Emin Olmanın 3 Yolu

Dolu Bellek - Facebook'un

Son günlerde gündem olan Whatsapp‘ın güvenlik sözleşmesi ile artık herkesin aklında bir soru oluştu. Facebook’un bizi dinleyip dinlemediği? Şunu biliyoruz ki Google bizi dinliyor, ya peki Facebook bizi dinleyebilir mi? Her ne kadar Facebook bizi dinlemediğini iddia etse de yayın akışımızda son konuşulan konu ile alakalı reklamın gelmesi biraz ürkütücü olsa gerek. Sonuç olarak Facebook’un gelirini reklamlardan aldığı apaçık bir gerçektir. Facebook konuşmaları dinlemediğini reddetmesine rağmen 2016 yılında mikrofona izin vermeniz durumunda kullandığını doğruladı. Her ne kadar dinlemiyoruz deseler de dikkatli olmakta yarar vardır.

İşte size Facebook’un konuşmalarınızı dinlemediğinden emim olmanın 3 yolu;

1. İzinlerinizi Kontrol Edin

Bir uygulamayı indirmeden önce sizden bazı izinler isteyebilirler. Bu izinlere bakarken dikkatli olmalısınız. Mesela bir oyun uygulaması sizin kişi listenize niye erişmek ister ya da bir el feneri uygulaması neden konumunuza erişmek ister. İşte uygulama ile alakalı olmayan izinleri, Ayarlar’a girin ve uygulama bölümünden uygulamayı seçiniz sonra izinler kısmından verilen izinlerden mikrofonu kapatın. Facebook söz konusu ise mikrofonuza erişimi olup olmadığına bakın ve açık ise kapatınınız. Eğer izin vermezseniz uygulamayı kullanmazsınız gibi bir uyarı alırsanız, bundan sonrası size kalmıştır.

2. Mikrofon Engelleyici Edinin

Eğer uygulamayı illa kullanmam gerek diyorsanız. İkinci çözüm olan ve mikrofonunuza erişimi engelleyen çeşitli teknolojik araçlar mevcuttur. Bir kulaklık taktığınız zaman dahili mikrofon devre dışı kalarak harici bir mikrofon oluşturur. Ama bu mikrofon kesinlikle kaydetme özelliğine sahip değildir.

Mic-Lock gibi şirketler böyle durumlar için 3,5 mm jaklar üreterek uygulamaların dinlemesini engellemiş olur. Herhangi bir mikrofon olmadığı içinde, kaydetme olasılığı olmayacaktır.

3. Kendiniz Yapın

Sonuç olarak bu saydıklarımızı yapamadığınız ve Mikrofon engelleyici alacak paranız yok ise kendinize bir mikrofon engelleyici yapabilirsiniz. Kullanmadığınız kulaklık veya bir tarafının sesi kesilmiş kulaklığını var ise jak kısmının üstünden kesin. Böylelikle mikrofon kısmı olmadığından kaydetme ve dinleme gibi bir olasılık olmayacaktır.

Sonuç olarak uygulamalar mikrofonumuza erişmek istemleri her ne kadar dinlemediğini söylese de, güvenilirliği tartışmalıdır. Ve mahremiyet herkesin hakkıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap