İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. ESP Nedir? Nasıl Çalışır?

ESP Nedir? Nasıl Çalışır?

2527520_620x410

İngilizce adı Electronic Stability Program yani Elektronik Stabilite Programı (ESP) hepimizin bildiği şekilde BMW araçlardaki DTC Hondalardaki VSA ve geri kalan çoğu arabalardaki ESP olarak bulunur. Bu sistemin nasıl çalıştığını ve ne işe yaradığını inceleyeceğiz.

Bu sistemin çalışması için araçlarda belli sensörler ve kontrol üniteleri vardır. Öncelikli olarak belirtmek gerekirse çekiş yardımı yani Traction Control dediğimiz şey aslında ESP’nin bir alt dalıdır. Stablizasyon sistemi bunu da sağlayan bir ünitedir diyebiliriz. Bu ünitenin içerisinde her 4 teker için birer ivme ölçer sensör, ayrıca otomobilin ortasında bir ivme ölçer bulunur. Bu otomobilin dönmesini algılayabilmek içindir. Ayrıca direksiyonda da baktığı yönü anlayabilmek için bir sensör bulunur. Bunların hepsinin bilgi verdiği bir kontrol ünitesi vardır. Yani bunu bir bilgisayar olarak düşünebiliriz. Bu bilgisayarın kontrol ettiği bir hidrolik pompa vardır. Bu hidrolik pompa da frenlere giden fren sıvısını kontrol eder. Yani her tekere ayrı ayrı fren yapma yetkisini almış oluyor.

ESP Nasıl Çalışır?

Aslında ESP’nin çalışma teknolojisi oldukça basit ama hayat kurtaran cinstendir. Şöyle düşünebilirsiniz. Bir yolda giderken karşınızda sola doğru bir viraj var. Hızlısınız ve direksiyonu aniden sola kırdınız. Otomobiliniz Understeer yani halk arasında bilinen ismiyle önden kaymaya başlayacaktır. Bununla beraber direksiyonu çevirdiğiniz yön ve arabanın gittiği yön farklı olacaktır. Direksiyonu sola çevirdiğiniz halde otomobil burundan sağa doğru kayma eğilimi gösterecektir. Otomobiliniz bunu önlemek için sol arka tekere fren uygulayacak ve kaymayı düzeltecektir. Yani bir pergel ayağı gibi düşünebilirsiniz.

Aynı şekilde arkadan kayma durumlarında ise yine sola doğru olan bir virajda aracınız arkadan kaydığında otomobilin burnu iyice sola doğru açılacaktır. Yani buna halk arasındaki yanlama da diyebiliriz.  Otomobiliniz bunu anlayacak ve Bunu engellemek için de sağ ön tekeri frenleyerek sizi yola sokar.

Tabii ki virajlarda bunun önemini çok anlamayabiliriz. Özellikle karşımıza bir engel çıktığında aniden direksiyonu çeviririz. Şeritten çıkıp tekrar şeridimize girmemiz gerektiğinde bunun çok büyük faydasını görebiliriz.

Yol tutuş sistemlerinde durum biraz daha farklıdır. Aslında otomobilinizin gittiği hızı ve tekerleğin dönüş hızının eşit olmaması durumunda kayan tekeri frenleyerek yada motordan gelen gücü keserek patinajı engeller ve otomobilin yola tutunmasını sağlar.

Aslında çoğu ESP sistemi yokuş kalkış desteği de sunmaktadır. Fakat çoğu araçta bu özelliği sunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap