1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşhinyan Orduyu Darbe Girişimiyle Suçladı
Trendlerdeki Yazı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşhinyan Orduyu Darbe Girişimiyle Suçladı

dolubellek

Ermenistan silahlı kuvvetleri, başbakan Nikol Paşinyan’ın ve kabinesinin istifasını istedi. Bu söylemin ardından Paşinyan, silahları kuvvetleri darbe girişimi ile suçladı. Ülkenin başkenti Yerevan’da destekçilerine yaptığı mitingde ordunun, halka ve seçilmiş kişilere itaat etmesi gerektiğini söyledi.

45 yaşındaki Paşinyan, Perşembe günü Facebook’ta bir video yayınladı. Bu videoda, Perşembe günü ordunun yaptığı açıklamayı “askeri darbe girişimi” olarak gördüğünü söyledi.

Paşinyan’ın Savunması Nedir

Paşinyan Destekçilerini Erivan’ın kalbindeki Cumhuriyet Meydanı’nda toplanmaya çağırdı. Kısa bir süre sonra şehrin sokakları binlerce taraftarı ile doldu. Destekçilerine, “Ordu siyasi bir kurum değildir ve ordunun siyasi süreçlere dahil olması kabul edilemez.” dedi.

Paşinyan, muhalefeti varolan krizi çözmek için toplantıya çağırdı. İktidardaki herhangi bir değişikliğin seçim yolu ile olması gerektiğini bildirdi. Bu çağrının ardından muhalefet destekçileri başkentte toplanarak Paşinyan aleyhinde sloganlar attı.

Ordunun üst rütbeli subayları, Başbakan’ın bir komutanı görevden almasına sinirlenmişti. Paşinyan, tartışmalı bir bölge nedeniyle geçen yıl Azerbaycan ile kanlı çatışmayı kaybettikten sonra protestolarla karşılaştı. Dağlık Karabağ bölgesi Azerbaycan’ın bir parçası olarak uluslararası alanda tanınan bir yerdi. Ayrıca 1994 ateşkesinden bu yana Ermeniler tarafından kontrol edilen bir yerleşim bölgesiydi.

Altı haftalık çatışmalar sürecinde 2020’nin sonlarına doğru Azerbaycan yerleşim bölgesi çevresindeki alanları geri aldı. Aynı zamanda içindeki ana şehir Şuşa’yı da aldı.

Yorum Yap

Yorum Yap