1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Endoskopik süreçler

Endoskopik süreçler


“Endoskopi”, Gastrointestinal endoskopi ismiyle da bilinen yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağı ve kalın bağırsağın incelendiği tetkik sistemlerinin genel ismidir.

GASTROSKOPİ SÜRECİ NEDİR?

Yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının direkt görerek incelenmesine imkan sağlayan bir görüntüleme metodudur. Bu süreç, ucunda ışık ve mikro kamera bulunan ince, yumuşak ve bükülebilen tüp halinde bir alet yardımıyla yapılmaktadır.

NE VAKİT GEREKLİDİR?

Yutma zahmeti, göğüs ardında yanma ve ağrı, ağza acı su gelmesi üzere yemek borusunu ilgilendiren hastalıkların teşhisinde, karnın üst kısmında ağrı, yanma, ekşime, bulantı, kusma, tedaviye dirençli kansızlık, nedeni bilinmeyen kilo kaybı üzere mide ve on iki parmak bağırsağını düşündüren hastalıkların teşhisinde,

Ağızdan taze kan gelmesi ve kahve telvesi üslubunda kusma yahut siyah dışkılama ile kendini aşikâr eden üst sindirim sistemi kanamalarının nedeninin tespit edilmesinde,

Yemek borusu ve mide kanserlerinin teşhis edilmesinde,

İltihaplı bölgelerin, küçük ülserlerin ve tümörlerin tespit edilmesinde, ilaçlı mide sinemasına nazaran daha muteber bir formüldür. Ayrıyeten gastroskop içerisinden geçirilen ince bir alet yardımıyla ağrısız biyopsi alma bahtı da mevcuttur.

Tekrar gastroskop içinden geçirilen özel aletler yardımıyla darlıkların genişletilmesi, polip ismi verilen tümörlerin cerrahiye gerek kalmadan çıkarılması, yutulan yabancı cisimlerin çıkarılması ve kanamaların tedavisi de mümkündür.

HAZIRLIK KADEMESİ

Uygun bir inceleme için midenizin büsbütün boş olması gerekmektedir. Bu emelle süreçten evvelki 8 saat boyunca rastgele bir şey yememeniz ve içmemeniz gerekmektedir.

GASTROSKOPİ SÜRECİ SIRASINDA ANESTEZİ?

Endoskopi ünitemizde tüm hastalarımıza damar yolundan verilen ilaçlarla ‘’Sedasyon” ismi verilen özel bir anestezi uygulamaktayız. Bu teknikte genel anestezide olduğu üzere tam bir şuur kaybınız olmayacak, lakin epeyce rahatlamış ve uykulu bir hale gelerek süreçten rahatsız olmamanız sağlanacaktır. Ayrıyeten gastroskopi bittikten sonra kendinize geldiğinizde kullanılan ilaçların özel bir tesiri sayesinde süreci ekseriyetle hiç hatırlamayacaksınız. En değerlisi ise süreç esnasında katiyen ağrı, nefes darlığı yahut bulantı-kusma yakınmanız olmayacaktır.

BİYOPSİ:

Bunun yanı sıra kuşkulu durumlarda biyopsi yapmak için hastalara mide, yemek borusu ve oniki parmak bağırsağından biyopsi yapılmak üzere doku örneği alınabilir.

GASTROSKOPİ SONRASI NELER YAŞANIR?

Endoskopiden sonra hasta hastane ortamında yaklaşık 1 saat dinlendirilir. Hastalar endoskopiden sonra tıpkı gün meskenlerine gönderilir. Hasta sakinleştirici aldığı için refakat etmesi için yanında bir kişinin bulunması kıymetlidir. Evdeyken, endoskopi sonrası hafif rahatsız edici belirtiler yaşanabilir

Şişkinlik ve gaz

Kramp

Boğaz ağrısı

Bu belirti ve bulgular vakitle düzelir.

KOLONOSKOPİ SÜRECİ NEDİR?

Kolonoskopi, kalın bağırsak ve rektumun incelendiği endoskopik bir süreçtir. Kolonoskopi uygulaması sırasında gerekirse kalınbağırsaktaki polipler çıkartılabilir yahut laboratuvarda incelenmek üzere doku örneği alınabilir. Makattan girilerek gerçekleştirilen kolonoskopi süreci hem teşhis hem de tedavi hedefli yapılabilmektedir. Bağırsak ucunda ışık ve kamera olan esnek bir tüple incelenir.

KOLONOSKOPİ HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

Teşhis Gayeli: Bağırsakta yaşanan meselelerin teşhisi için kolonoskopi yapılabilir.

Geçmeyen karın ağrısı

Rektal kanama

Kronik kabızlık

Açıklanamayan kansızlık yani anemi yahut demir eksikliği

Kronik ishal

Nedeni açıklanamayan kilo kaybı üzere belirtilerde kolonoskopi yapılmalıdır.

Bağırsak kanseri taraması: Hiçbir şikâyet olmasa bile kolon kanseri ve rektum kanserinin erken teşhisi için kolonoskopi yapılmalıdır. 50 yaşın üzerinde her 5 yılda bir kolonoskopi önerilir. Ailesinde kolon yahut rektum kanseri geçmişi olan bireyler için kolonoskopi sıklığı değişebilir.

Polip denetimi: Daha evvel bağırsak polip sorunu yaşayan bireyleri makul aralıklarla kolonoskopi denetiminden geçmesi gerekebilir. Bağırsak poliplerinin erken teşhis edilerek kolonoskopi sırasında çıkarılması bağırsak kanserinden korunmanın en değerli yollarından biridir.

HAZIRLIK

Katı yiyecekler tüketilmemelidir. Bunun yerine su, çay, meyve suyu tüketilebilir. Kolonoskopiden bir gün evvel bir yahut iki sefer yoğurt tüketilebilir. Kolonoskopi sırasında kanla karışabilecek kırmızı sıvılardan kaçınmak değerlidir. Kolonoskopiden evvelki gece yarısından sonra hiçbir şey yiyip içilmemelidir. Akşam saat 18.00’dan sonra hekimin tavsiye ettiği bağırsağın temizlenmesi için gerekli ilaçlar alınmalıdır.

KOLONOSKOPİ SÜRECİ SIRASINDA ANESTEZİ?

Kolonoskopi uygulanmadan evvel hastaya, kendisini daha rahat hissetmesi için sedatif ve ağrı kesici ilaçlar verilir. Kolonoskopi süreci için özel olarak tasarlanmış, ameliyat önlüğüne misal gerisi açık kolonoskopi pantolonu giydirilir. Hastanın teneffüsü, tansiyonu ve nabzının görüntülenmesi gayesiyle bedeninin farklı noktalarına elektrotlar bağlanır.

BİYOPSİ

Kalın bağırsak boyunca ilerletilen kolonoskoptan elde edilen detaylı imaj sayesinde tabip gerekli gördüğü bölgeden yeniden kolonoskop aygıtında yer alan özel aletler sayesinde biyopsi yapabileceği üzere, kalın bağırsak duvarında polip görülmesi durumunda bu oluşumları kolonoskop aygıtı ile de çıkarabilir. Tüm süreç boyunca kolonoskop aygıtı tarafından elde edilen manzara kaydedilir.

KOLONOSKOPİ SONRASI NELER YAŞANIR?

Kolonoskopi sürecinin çabucak akabinde hasta, yaklaşık bir saat kadar müşahede altında tutulur ve akabinde konuta gönderilir. Fakat hastanın günlük rutin hayatına dönmeden evvel 1 gün müddetince istirahat etmesi gerekir. Bu müddet boyunca hasta kendini şişkin hissedebilir. Kolonoskopi sonrası dışkınızda az ölçüde kan görülebilir. Ekseriyetle kolonoskopi sonrası az ölçüde kan görülmesi sorun yaratmamaktadır. Lakin kanamanın devam ettiği durumlarda tabiple görüşülmesi gerekir. Kolonoskopiden sonra olağan beslenme nizamına geçilebilir. Fakat kolonoskopi sırasında biyopsi için doku alındıysa yahut polip çıkartıldıysa tabip özel bir diyet önerebilir.

REKTOSKOPİ SÜRECİ NEDİR?

Rektumun içini kaplayan örtü katmanının (mukozanın) özel bir aletle incelenmesine proktoskopi (rektoskopi yahut rektosigmoidoskopi) denir. Rektum, 12-15 cm uzunluğundadır ve kalın bağırsağı anüse (makata) bağlayan kısmına verilen isimdir.

Rektoskopi Hangi Durumlarda Yapılır?

Anüs (makat) ve rektum hastalıklarının teşhisinde, fizik muayene ek olarak rektoskopiden yararlanılabilir. Dışkıda kan gelmesi, makat etrafında ağrı, akıntı, fistül, dışkılama zorluğu olan hastalarda bu şikâyetlerin nedenini araştırmak için kullanılabilir. Ayrıyeten rektoskopi yoluyla rektumun patolojik değişiklikleri yahut oluşumları incelenebilir. Bu sistem çok yüksek seviyede tanılama başarısına sahiptir ve hasta için büsbütün ağrısız olarak gerçekleştirilmektedir.

Buna ek anüs (makat) ve rektumda yerleşen poliplerin tedavisi ve tedavi sonrası takibinde bu yol sıkça kullanılmaktadır.

HAZIRLIK

– Rektoskopi öncesi birkaç gün hasta özel bir diyet kullanmalıdır.
– Unlu mamuller, sebzeler, meyveler, baklagiller (bakla, bezelye, mercimek, fasulye, nohut, soya fasulyesi vb.), Ekşi süt eserleri, yumurtalar, alkollü içecekler, kahve gazlı içecekler tüketilmemelidir.
– Rektoskopi yapılacağı günün öncesinde şişmeye neden olmayan, sindirimi kolay besinler tüketilmelidir.
– Rektoskopiden evvel bir yahut iki sefer temizleyici lavman gerçekleştirilmelidir. Lavman için, tasarlanmış özel temizleme jellerini kullanılabilir. İncelemeden evvel bağırsakların düzgünce temizlenmesi çok kıymetlidir. Rektoskopi süreci sonrasında tanılamanın gerçek ve sağlam olmasını sağlar.

REKTOSKOPİ SÜRECİ

Rektoskop, rektumda hastanın anüsünden geçirilir ve anüsten otuz – otuz beş santimetre uzaklıktaki bağırsakların bölgeleri incelenebilir. Hasta konforu açısından sedasyon anestezi uygulanmaktadır. Bağırsak muayenesinin mühleti teşhiste kullanılan süreçlerin sayısına bağlıdır. Lakin genel olarak rektoskopi on dakika sürmektedir.

REKTOSKOPİ SÜREÇ SONRASI

Süreç sonrası hasta günlük yaşantısına devam edebilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap