İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Endişelendiren COVID-19 araştırması, artık havadan daha kolay bulaşıyor

Endişelendiren COVID-19 araştırması, artık havadan daha kolay bulaşıyor

featured

Bilim insanları havadan bulaşmanın COVID-19 konusunda giderek daha kıymetli bir hale geldiğini ifade ediyor. Halihazırda dolanımda olan Delta varyantının Alfa varyantından çok daha bulaşıcı olduğu biliniyor. Bu varyantın özelliği taşıyıcıların çok daha fazla virüs partikülü taşıması ve bunların beden sıvılarının zerreleri ile havaya daha kolay yayılması.

Clinical Infectious Diseases dergisinde yayınlanan son araştırmaya nazaran SARS-CoV-2 virüsünün yeni varyantları havada yayılma konusunda giderek daha tesirli bir hale geliyor. Bu nedenle yerlerin daha düzgün havalandırılmasının ve kenarlarından daha az hava sızdıran maske kullanımının yaygınlaştırılmasının değeri artıyor.

VİRÜS PARTİKÜLLERİNİN SAYISINDA ARTIŞ GÖZLEMLENDİ

Araştırmacılar Delta varyantının çıkmasından çok daha evvel Alfa varyantında değişiklikler gözlemlemeye başladıklarını tabir ettiler. Buna nazaran tükürük ve burun sürüntü testlerinde virüs ölçüsü yükselmeye, birebir süreçte havaya yayılan virüs partiküllerinin sayısında da artış görülmeye başlandı. Lakin bilim beşerlerine nazaran hava yoluyla bulaşma sonucu oluşan Alfa varyantı enfeksiyonlarındaki artış, tükürük ve genizdeki mikroplarda görülen artışla açıklanabilecek ölçünün 18 kat üzerinde oldu.

COVID-19 HASTALIĞININ HAVADAN BULAŞMA RİSKİ ARTIYOR

Tükürükte artan virüs sayısı daha çok büyük damlacıklarla oluşan bulaşmanın artmasında rol oynuyor. Başka yandan virüsün nefes verirken havaya karışan çok küçük aerosol damlacıklar yoluyla bulaşma yeteneği de gün geçtikçe artıyor.

Araştırmada ağız ve burnu kapamanın hastalığın bulaşmasını önlemedeki aktifliği de incelendi. Deneylerde maske takan hasta bireylerin bulaşıcılığının %50 oranında düştüğü gözlemlense de, yüze tam oturmayan ameliyat maskeleri ve kumaş maskelerin hastalığın diğerlerine yayılmasını önlemekten uzak olduğu görüldü.

HAVADAN BULAŞMADA GÜN GEÇTİKÇE DAHA BAŞARILI OLUYOR

Araştırmayı yürüten bilim insanları sonuçları yorumlarken SARS-CoV-2’nin yalnızca tükürükle değil nefes yoluyla havaya da yayıldığını ve bu mevzuda gün geçtikçe daha başarılı olduğunu ifade ederek AVM’ler üzere toplumla iç içe yahut kapalı yerlerde çalışan şahısların korunması için çoklu tedbirler almanın ehemmiyetini vurguluyor. Bu tedbirler havalandırma sistemlerinin uygunlaştırılması, filtre sistemlerinin artırılması, havanın UV ışınları ile temizlenmesi, yüze daha güzel oturan maskelerin kullanılması ve natürel ki aşılanma olarak sayılıyor.

KAYNAK: GİDAHATTİ

Yorum Yap

Yorum Yap