1. Ana Sayfa
  2. Kitap
  3. Emine Erdoğan, ‘Afrika Seyahatlerim’ kitabının tanıtımını New York’ta yaptı

Emine Erdoğan, ‘Afrika Seyahatlerim’ kitabının tanıtımını New York’ta yaptı

featured

Emine Erdoğan, ‘Afrika Seyahatlerim’ kitabını birinci ‘First Lady’lere tanıtacak…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Afrika’ya gerçekleştirdiği seyahatlerdeki izlenim ve anılarını kaleme aldığı “Afrika Seyahatlerim” isimli birinci kitabının tanıtımını, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Heyeti öncesinde New York’taki Türk Konutu’nda ülke başkanlarının eşleri, BM ve öteki milletlerarası temsilciler ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve yabancı misyon şeflerinin katıldığı programla gerçekleştirdi.

Emine Erdoğan, tanıtımda yaptığı konuşmasına, Birleşmiş Milletler’in gündeminde yer tutan barışın korunmasından, yoksullukla çabaya, insan haklarından, iklim değişikliğine kadar birçok başlıktan Afrika ülkelerinin orantısız biçimde etkilendiğini belirterek başladı.

Erdoğan, öte yandan Afrika’nın iki binin üzerinde lisan ve etnik topluluğa sahip, 1 milyarı aşkın nüfusu olan büyük bir zenginlik olduğuna vurgu yaparak, bu potansiyelin, Afrika’yı 21. yüzyılın parlayan yıldızı yapacağına can-ı gönülden inandığını lisana getirdi.

Türkiye’nin 2005 yılında başlattığı Afrika açılımının Afrika ile olan kadim dostluğun perçinlenmesine vesile olduğunu söz eden Erdoğan konuşmasının devamında Afrika seyahatlerine atıf yaparak “Bende farklı ayrı anıları olan her bir seyahatte, tasanın, sevincin, gözyaşının, dünyanın her yerinde tıpkı olduğuna yakından şahit oldum. İnsanlığın bütün hislerinin üniversal olduğunu içselleştirdim. Anne kalbinin kozmik ritmini işittim. Dünyanın neresine dağılmış olursak olalım, insanlık tek ve bütün bir ailedir. Bu bakış açısına sahip olmak, din, lisan, ırk ayrımı gözetmeden, kardeşçe kucaklaşmanın anahtarıdır. Birbirinden varlıklı kültürler barındıran eşsiz Afrika coğrafyasını keşfetme heyecanı sırasında, ‘öteki’ni değil, yakınlıkları keşfettim. Yüzyıllar boyunca sömürgeye, yoksulluğa husus olmuş Afrika’nın, apayrı bir yüzünü gördüm.” diye konuştu.

Afrika’ya yaptığı seyahatlerin insanlık ailesine karşı olan sorumluluklarını derinden hissettirdiğini lisana getiren Erdoğan, kelamlarına şöyle devam etti:

Erdoğan, “Bu kitap Afrika seyahatlerim öncesinde yaptığımız çok taraflı hazırlıklara, bizleri daima güler yüzleriyle karşılayan First Lady dostlarımın verdiği bilgilere, büyükelçilerimiz ve eşlerinden öğrendiklerime ve sıcak Afrika insanlarının gözlerinden okuduklarıma dayanıyor. Her birine, bana öğrettikleri için, şükran borçluyum.” diyerek kelamlarını tamamladı.

– BM GENEL SEKRETER VEKİLİ: “BU KİTABIN AFRİKA İLE İLGİLİ EMSAL TEŞEBBÜSLERE İLHAM VERMESİNİ UMUYORUM”

Emine Erdoğan, “Afrika Seyahatlerim” isimli kitabının tanıtımına Bosna-Hersek Cumurbaşkanlığı Kurulu Başkanı’nın eşi ile Brundi, Kuzey Makedonya, Litvanya, Maldivler, Sierra Leone ve Komorlar First Leydilerinin yanı sıra, Eritre Daimi Temsilcisi Sophia Tesfamarian, Rwanda Daimi Temsilcisi Valentine Rugwabiza, Dışişleri, Ulusal Savunma ve Ticaret Bakanlarının eşleri, milletvekilleri ve STK temsilcileri katıldı.

Tanıtımda Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Vekili Amina Mohammed de bir konuşma yaptı.

Afrika’nın, halkları ve kültürlerinin, yaşadığı zorlukların ve en çok da gençlerinin, bayanlarının ve kızlarının hayatını değiştirme fırsatlarını gözler önüne seren bu aktiflikte bulunmaktan memnuniyet duyduğunu söyleyen Amina Mohammed, “Bu kitabın Afrika ile ilgili emsal teşebbüslere ilham vermesini umuyorum ve bu umudumun buradaki birçok kişi tarafından paylaşıldığını biliyorum” dedi.

Türkiye’nin 2005 yılında Afrika teşebbüsünün başlamasından bu yana BM’nin Türkiye ve Türk İşbirliği ve Uyum Ajansı’nın da (TİKA) ortalarında bulunduğu Türk kuruluşları ile birlikte Afrika’da kalkınma projelerine imza attığını vurgulayan Mohammed, Kovid-19 salgınının Afrika’daki kalkınma projeleri de etkilediği bu devirde, Türkiye’nin ortak olduğu sürdürülebilir kalkınma projelerinin her zamankinden daha kıymetli olduğunu kaydetti.

Mohammed, Emine Erdoğan’a “Bu kitaptaki davetiniz gelişmekte olan ülkeleri insan merkezli olmaya ve beşere öncelik vermeye teşvik etmesi bakımından harika bir örnek sunuyor. Liderliğiniz ve dostluğunuz için ve kimsenin geride kalmayacağı sürdürülebilir bir gelecek kurma çalışmalarımıza verdiğiniz dayanaktan ötürü teşekkür ederim,” diye seslendi.

– KİTABIN GELİRİ AFRİKALI BAYAN VE ÇOCUKLARA GİDECEK

Anadolu Ajansı muhabirine konuşan Afrika Birliği BM nezdinde Daimi Gözlemcisi Büyükelçi Fatima Kyari Mohammed kitap hakkında şunları kaydetti: “Bu çok hoş bir teşebbüs, tüm gelirlerinin muhtaçlığı olan bayanlara ve çocuklara gidecek olması da memnuniyet verici. Kitap, Afrika ile ilgili farklı bir perspektif sunuyor. Afrika sırf açlık, fakirlik ve hastalık değildir. Kaynaklarla dolu, mükemmel bir kıtadır. Bu kitap Afrika ile ilgili anlatıyı değiştirmek için hoş bir fırsat.”

Emine Erdoğan, annesi Hayriye Hanım’a atfettiği “Afrika Seyahatlerim” isimli birinci kitabında, 2014-2020 yıllarında Cezayir, Ekvator Ginesi, Etiyopya, Cibuti, Somali, Fildişi Kıyısı, Gana, Nijerya, Gine, Uganda, Kenya, Tanzanya, Mozambik, Madagaskar, Sudan, Çad, Tunus, Moritanya, Mali, Güney Afrika Cumhuriyeti, Zambiya, Gambiya ve Senegal olmak üzere 23 Afrika ülkesine gerçekleştirdiği seyahatlerdeki anılarına yer verdi.

Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Arapça ile Afrika’da yaygın olarak kullanılan Svahili lisanlarında yayımlanacak “Afrika Seyahatlerim” kitabının Türkçesi, Turkuaz Yayınları tarafından ekim ayı başında piyasaya sunulacak.

“Afrika Seyahatlerim” kitabının tüm geliri, Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’ne bağışlanarak, Afrikalı bayan ve çocuklara, sıhhat ve eğitim yardımı olarak ulaştırılacak.

KAYNAK: AA

Yorum Yap

Yorum Yap