1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Elazığ’da ansızın inme geçiren bayanı erken müdahale kurtardı

Elazığ’da ansızın inme geçiren bayanı erken müdahale kurtardı

featured

Elazığ’da yaşayan 4 çocuk, 8 torun sahibi Hoş Çoban, geçtiğimiz günlerde ani gelişen inme nedeniyle Fırat Üniversitesi Hastanesine kaldırıldı. Nöroloji Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emrah Aytaç tarafından İnme Merkezinde tedavi altına alınan Çoban’ın ana beyin sapı ve beyinciği besleyen damarında tıkanıklık olduğu tespit edildi. Ayrıyeten damar tıkanıklığına bağlı olarak ani gelişen şuur kaybı, kol ve bacaklarda kuvvetsizlik, teneffüs düzensizliği üzere şikayetleri olan Çoban’ın, yapılan anjiyografi usulü ile tıkalı olan damarı açıldı. Sıhhatine kavuşarak yürümeye başlayan bayan hastanın, vaktinde getirilmemesi durumunda ağır bakım hatta vefatla sonuçlanabileceğini tabir eden Nöroloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emrah Aytaç, bu çeşit hastalara birinci 6 saat içerisinde müdahalenin hayati değer taşıdığına dikkat çekti. 

 

BEYİN DAMAR TIKANIKLIĞI ŞİKAYETİ VARDI

Hastanın genel durumu hakkında bilgi veren Doç. Dr. Emrah Aytaç, “Hastamız bize ani beyin damar tıkanıklığı şikayetiyle başvurdu. Hastamızın baziler arter dediğimiz, ana beyin sapı ve beyinciği besleyen damarında tıkanıklık olmuştu. Bu damar tıkanıklığına bağlı olarak ani gelişen şuur kaybı, kol ve bacaklarda kuvvetsizlik, teneffüs düzensizliği şikayetiyle başvurmuştu. Bu cins hastalarda müdahale etmek birinci 6 saat içerisinde müdahale etmek hastaların hayatını kurtarıyor. Biz de Hoş hanıma ani bir halde müdahale ettik. Hastamızı çabucak anjiyo ünitesine aldık tıkanık beyin damarını tespit etik ve o damarını açtık. Damarı açtıktan sonra sonraki gün hastamız konuşmaya, yürümeye ve tutmayan kolu ve bacağı artık hareket ediyordu. Hastamızı o halde bıraksaydık muhtemelen vefat yahut ağır bakımda takip altına alacaktık. Bundan ötürü diyoruz ki bu tıp inme hastalarında vakit bizim için çok değerli. Gerek pıhtı çözücü ilaçlar anjiyo grafik sistemlerle tıkalı damarın açılması gerekiyor. Hoş hastamızla göstererek diyoruz ki bu çeşit hastalara vakit kaybetmeden en yakın sıhhat kuruluşuna başvurmaları gerekiyor. Gereksiz vakit kaybı kaybetmeden, hastalar en yakın sıhhat kuruluşuna başvurmalı ve ilgili tedavileri kesinlikle yapmalılar. Hastamızın da durumu şuan düzgün ve yakında taburcu edeceğiz dedi. 

GÜYA YANIMDAN UÇAK GEÇTİ

Sıhhatine kavuşarak yürümeye başlayan Hoş Çoban ise “Çalışıyorduk, konuta gerçek giderken birden bir gürültü oldu, güya yanımdan uçak geçti. O an kulaklarımı tuttum ve sonrasını görmedim, o kadarını hatırlıyorum. Arkadaşlar yanımdaydı sağ olsunlar onlar beni kurtardılar. Ondan bir hafta evvel böbrek taşı düşürdüm fakat durumum çok uygundu, sancım falan yoktu. İki gün işe gittim dedim tahminen düzelirim lakin olmadı. Dediğim üzere apansız oldu. Allah’a bin defa şükürler olsun, Allah  hekimlerimize zeval vermesin, sıhhat sıhhat versin” dedi.

KAYNAK: İHA

Yorum Yap

Yorum Yap