İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. EGR Valfi Nedir? Ne İşe Yarar? İptal Edilebilir Mi?

EGR Valfi Nedir? Ne İşe Yarar? İptal Edilebilir Mi?

egr-valfi-nedir

Bu yazımızda “EGR sistemi nedir? Nasıl calışır? İptal edersek güç kazanma imkanı var mıdır?” Sorularını yanıtlamaya çalışacağız. EGR Valfi‘ de DPF VE Katalitik Konventör gibi egzoz sisteminin bir patlrçasıdır. EGR de diğerleri gibi emisyon degerini düşürmeyi amaçlar. Yalnız bu nox yani Azot Oksit emisyonlarını azaltmayı amaçlar.

Emisyon Değerini EGR Nasıl Düşürür?

Havaya salınan emisyon değerini EGR şu sekilde sağlar: Azot Oksitlerin yani No ve No2 nin oluşması için yüksek sıcaklıklara ihtiyaç vardır. Bununla birlikte yanma odasında 1300 – 1400 derece civarlarında bir sıcaklık ortaya çıkar. Bu sırada da havanın içinde bulunan azot ve oksijenler birleşerek No ve No2 oluşturabiliyor. Bu sistemle de No ve No2 emisyonunu azaltmak için yanma sıcaklığı düşürülmekte.

Bunu sağlamak için de emme manifoltundan içeriye egzoz gazının bir miktarı tekrar veriye gönderiliyor. Zaten EGR’nin açılımı da Exhaust Gas Recirculation’dır. Yani egzoz gazının tekrar kullanılması anlamına geliyor. Bu egzoz tarafından çıkan gazların bir kısmı emme manifoltuna tekrar gönderiliyor. Bu sayede siz, temiz hava yerine temiz oksijen yerine egzozdan çıkan yanmış gazları gönderirsiniz.

Bu şekilde içerideki temiz hava miktarını azaltıyorsunuz. Ama kalan boşluğu da diğer gazlarla doldurmuş oluyorsunuz. Bu da yanma gerçekleştikten sonra egzoz gazlarının da ısıtılarak buradaki toplam sıcaklığın düşürülmesini amaçlıyor. Ve bu sistem kullanıldığı zaman No ve No2 gazlarının emisyonu %30 civarına kadar düşürülebiliyor. Eskiye nazaran da oldukça hassas bir şekilde çalışıyor.

EGR Valfinde Hangi Parçalar Bulunur?

Ne kadar gaz gönderileceğini ayarlayan bir EGR var. Bunun dışında bir soğutucu mevcut. EGR Valfinin içinde, gaz miktarını ayarlayabilecek bir tane motor bulunmaktadır. Eski sistemlerde, pompa yardımıyla açılıp kapatılmaktaydı. Artık günümüzdeki otomobillerde elektrikli bir şekilde ECU tarafından kontrol ediliyor.

Öncelikle MAP Sensöründen içeriye ne kadar hava alındığı ölçülür. Buna bağlı olarak ne kadar yakıt gönderildiği, yani gaza basmanıza göre ne kadar yakıt gönderileceği hesaplanır. Arkasından ECU yanma sıcaklığını hesaplıyor. Bu sıcaklıkta oluşabilecek Nox emisyonunu azaltmak için ne kadar egzoz gazını geri çevireceğine karar veriyor. Bu kararı verdikten sonra da bu içindeki valfi açarak emme manifoltuna belli bir miktarda egzoz gazını göndermiş oluyor.

Yüksek yükler altında yani yokuş çıkıyorsanız yada gazı çok bastığınız durumlarda ise EGR için ayrılmış bir soğutucu mevcuttur. Egzoz gazı önce bu soğutucudan geçiriyor. Bu sistem de otomobilin soğutma suyunu kullanıyor. Bu soğutma sonucunda da egzoz gazı yaklaşık 800- 850 derecelerden 100- 150 derecelere kadar düşürülüyor. Bu işlemden sonra gönderiliyor. Eğer ki çok yüksek yük altında değilseniz ve egzoz gazı çok sıcak değilse o zaman bu gaz, soğutulmadan direk emme manifoltuna da gönderilebiliyor. ECU kontrollü motor sayesinde çok hassas bir şekilde gaz miktarı ayarlanabiliyor.

EGR Valfi İptali Nedir?

Genelde modifiyeciler tarafından sevilen, beygir arttırmak için yapılan modifiyelerden biridir. Bunu yaptığınız zaman da elektronik olarak direk ECU üzerinden yazılımla iptal edilebiliyor. Bazıları ise direk mekanik olarak emme manifoltu tarafı bir plaka ile kapatılabiliyor. Bu, EGR Valfini iptal ettiğiniz zaman içeri daha fazla hava ve oksijen gönderebileceğiniz için doğal olarak daha fazla güç de alabiliyorsunuz. Ama bu sistem emisyonları düşürmek adına yapılan bir sistem olduğu için doğal olarak bu değeri yükseltmiş olursunuz.

İkincil bir etkisi ise bu sistem yanma sıcaklığını düşürdüğü için iptalinde de yanma sıcaklıkları yükseliyor. Bundan dolayı da silindir içerisinde daha yüksek sıcaklığa neden oluyor. Bunun sonucunda da supapların erimesi, aşınmaya sebep olması, yağı daha fazla ısıttığı için yağın ömrünü kısaltmak gibi dezavantajlar getiriyor.

EGR Valfi Tıkanması

Özellikle dizel motorlarda daha fazla kurum üretimi olduğu için bu sistem tıkanabiliyor. Bundan dolayı da çalışmaz hale geliyor. Özellikle karbon birikmesi, kurumların birikmesi, bir miktar yağ kaplamasıyla birlikte EGR Valfi çalışmaz hale gelebiliyor. Çalışamadığı zaman da motor arıza ışığı yakabilmekte ve çekişte düşmeler yaşanabilimekte. Özellikle rölantide çok fazla değişme olabilmekte. Yada seyir esnasında otomobili silkeleyebilmekte. Motorun biraz daha fazla sarsıntılı bir şekilde çalışmasına sebep olabiliyor.

EGR Valfini değişmenize gerek yoktur. EGR, temizlenebilir bir parçadır. Sökülüp temizlenip tekrar takılabiliyor. Benzinli araçlarda çok fazla sorun olmazken dizellerde fazla kurum üretmesinden dolayı bazen bu şekilde sıkıntılara yol açabiliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap