İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Dünyanın En Kapsamlı Çevrimiçi Sarsıntı Haritası

Dünyanın En Kapsamlı Çevrimiçi Sarsıntı Haritası

dunyanin-en-kapsamli-cevrimici-sarsinti-haritasi-VuPPs9SA.jpg

Türkiye bir zelzeleler ülkesidir. Ülkemizin görece en inançlı yerlerinde bile sarsıntı riski her vakit için vardır. Kaldı ki hem yakın hem de uzak geçmişten acı anılarımız bizlere, sarsıntının sırf yaşandığı yerleri vurmadığını göstermişti.

Dünya üzerindeki her üç beşerden biri hayatında bir kere olsun zelzele ile karşı karşıya geliyor. Ülkemizde ise bu oran elbette daha yüksek. ABD’li konut sigorta devi FM Küresel, global çapta yapılmış en büyük zelzele haritasını oluşturdu. Haritada Türkiye’nin durumu dikkat cazip.

Zelzelelerin fecî maliyetleri

Elbette ki bir zelzelenin en dehşetli maliyeti, zelzelede hayatını kaybeden ya da ziyan gören saf insanların yaşadığı dehşettir. Bu dehşeti ölçemeyecek olan araştırmacılar, onun yerine tedarik zincirlerindeki bozulmalar ve dalların aldığı hasara bakıyor. Global manada zelzelelerin yıllık faturası 40 milyar doları buluyor.

FM Küresel’in burada yayınladığı harita ise global sarsıntı riskini görebilmeyi sağlıyor. Harita üzerinde bir bölgeye odaklanabilmek mümkün. Haritayı oluşturan datalar ise Global Sarsıntı Modeli Derneği, Çin Zelzele Müdürlüğü ve ABD Jeolojik İnceleme’den geliyor.

Haritada sarsıntı dışında sel ve tipi tehditlerini de görmek mümkün oluyor. Tipi tehditleri ise şimdilik yalnızca ABD için incelenebiliyor.

Haritayı nasıl okumak gerekiyor?

Öncelikle bu haritanın başka sarsıntı haritalarından bir farkı bulunuyor. Haritada yalnızca sismik tesir değil, taban yapısı ve binaların genel durumları da hesaba katılmış. Sonrasında da ona nazaran bir renk şeması hazırlanmış.

Ülkemizin büyük kısmını kaplayan mor bölge, 50 yılda bir hasarlı sarsıntı yaşanan bölgeleri gösteriyor ve en çok risk de bu bölgelerde. Kırmızı bölgelerde bu müddet 100 yıla, turuncu bölgelerde 250 yıla ve beyaz bölgelerde de 500 yıla kadar çıkıyor. Taralı alanlar ise bilgimiz olmayan yerler. Görüldüğü üzere ülkemizde çok az bir kesim hariç çabucak her bölgede önemli bir risk bulunuyor.

Yorum Yap

Yorum Yap