İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Mobil
 3. Dolu Bellek ve Bellek Neredeyse Dolu Hatası

Dolu Bellek ve Bellek Neredeyse Dolu Hatası

android_large_102913115917-1

Android telefon yada akıllı telefon kullanıcılarının en çok karşılarına çıkan problemlerden biri bellek dolu hatası oluyor. Bu hata telefonun dahili hafızası yada ram belleğinin dolu olmasından kaynaklanır. Bunun için bir tür temizlik yapılması gerekir. Bunların başında uygulama, resim, video dosyalarının silinmesini gerektirir.


Bellek neredeyse dolu hatasını verdiğinde hem yeni uygulamalar yükleyemez hem de resim video kaydı alamazınız. Bunun yanında sistem dosyalarını da etkilediği için android sisteminiz düzgün çalışmayabilir.

Android Bellek Dolu Hatası ve Bellek Neredeyse Dolu Hatasının Çözüm Yolları

Android cihazınızda ln resim, video, döküman silmeden bu hatadan kurtulmanın birkaç yolu vardır.

1- Bellek Dolu Hatası Çözümü İçin SD Kart Kullanımı

Cihazınızdan bellek neredeyse dolu hatasını dosyalarınızı silmeden giderebilmenin ilk yolu harici SD bellek kullanmaktır. Bununla beraber telefon dahili belleğindeki uygulamalarınızı SD karta taşıyarak bu sorununuzu çözebilirsiniz.


Bunu yapmak istediginizde SD kartınızı takın ve şu yolu izleyin:

 • Ayarlar > Uygulamaları Yönet bölümüne ilerleyin ve SD karta taşımak istediginiz uygulamayı seçin.
 • Bu bölümde Depolama Alanı seceneğine dokunun ve Değiştir komutunu verin.
 • Harici Depolama Alanı seçenegine dokunun ve Taşı yazısına tıklayarak belirttiğiniz uygulamaları SD karta taşıyın. Bu arada bu işlemi toplu bir şekilde yapamamaktasınız. Uygulamaları tel tek secmeniz gerekmektedir.

2- Logcat Temizliği Yapmak

Android cihazların hafızasının dolup bellek neredeyse dolu hatasını vermesinin bir nedeni de Logcat dosyalarınız fazla olmasıdır. Bunları direk olarak ayarlar bölümünden temizleyemiyoruz. Bunun için şu yöntemi kullanmanız gerekiyor.

Cihazda telefon araması yapma bölümünü açıp *#9900# yazarak arama tuşuna dokunun. Gelen ekranda Delete dumpstate/logcat seçeneğine dokunun. Karşınıza çıkan uyarıya tamam diyerek telefonunuzu yeniden başlatın.

Bu uygulamadan sonra telefonunuzda bir miktar yer açılaak ve bellek neredeyse dolu hatasından kurtulabileceksiniz.

3- Google Play Verileri Temizliği

Her uygulama kendi icerisinde bazı veriler bulundurur. Bunların temizlenmesi hafızanızı boşaltacaktır. Bunun için şu yolu izleyecegiz:


Ayarlar > Uygulamaları Yönet > Google Play yapın. Açılan bölümde verileri sil yazısına dokunun ve tüm verileri silin. Bu sizin Google Play’den indirdiğiniz uygulamaları silmez.

4- Kullanmadığınız Uygulamalarınızı Silin


Android cihazınızda uzun süredir oynamadığınız oyunlar ve uygulamalar yer kaplayaaktır. Bundan dolayı bu uygulamaları silmeniz gerekir. Bu size bellek boşaltmada bayağı yer sağlayacaktır.

5- Uygulama Verilerini Silin

Facebook, instagram, youtube, twitter gibi uygulamalar kullanım sürecinizde bazı verileri kendi bünyesine kaydetmektedir. Bunları temizleyerek belleğinizi bosaltabilirsiniz.


Ayarlar > Uygulamaları Yönet yaptıktan sonra hangi uygulamayı temizlemek istiyorsanız seçin. Ardından Verileri Sil seçeneğine dokunun ve tüm verileri silin. Bu uygulamayı tek tek yapmanız gerekmektedir. Toplu uygulama seçimi olmamaktadır.

6- Yardımcı Programlarla Bellek Temizliği Yapın

Bu temizliklerin bir kısmını yardımcı programlarla yapabilirsiniz. Bu uygulamaların bazılarını aşağıda listelemek istiyorum.

 • Clean Master
 • CCleaner
 • Go Speed
 • Ace Cleaner
 • Systweak
 • Android Cleaner

Bu uygulamalar sorunsuz bir şekilde hem önbellek hem de verileri temizleyebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap