İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kitap
  3. Doğan Kuban hocayı kaybettik

Doğan Kuban hocayı kaybettik

featured

Türkiye’de mimarlık ve mimarlık tarihi denilince akla gelen birinci isim Prof. Doğan Kuban’ın ömrünü yitirdiği açıklandı.

95 yaşında hayata gözlerini yuman Doğan Kuban, Türkiye’de mimarlık tarihi alanında hem yazdığı yapıtlarla hem de yetiştirdiği öğrencilerle büyük iz bıraktı.

CUMHURBAŞKANLIĞI MİMARLIK MÜKAFATI SAHİBİYDİ

Prof. Kuban, 2019’da Cumhurbaşkanlığı Mimarlık Ödülü’ne layık görülmüştü.

“KIYMETLİ BİR KIYMETİ YİTİRDİK”

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri (İBB) Ekrem İmamoğlu, Kuban’ın vefatı münasebetiyle toplumsal medyadan yayınladığı iletide şu tabirlere yer verdi:

“Ülkemizin ve İstanbul’un mimari tarihi açısından değerli çalışmalara imza atmış mimar Doğan Kuban’ın vefat haberini hüzünle öğrendim. Değerli bir bedeli, değerli bir akademisyeni yitirdik, üzgünüz.”

DOĞAN KUBAN KİMDİR?

1926 yılında Paris’te doğdu. 1949 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirdikten sonra fakültenin Mimarlık Tarihi Kürsüsü’ne asistan oldu.

1950’lerde İtalya’ya giderek Rönesans mimarlığı üzerinde çalışan Kuban, 1962’de Fullbright bursuyla konuk öğretim vazifelisi olarak ABD’deki Michigan Üniversitesi’nde bulundu.

Kuban, 1960’lar ve 70’lerde aşikâr müddetler boyunca Harvard Üniversitesi’nin bursuyla Washington D.C.’deki Dumbarton Oaks Araştırma Kütüphanesi ve Koleksiyonu’nda çalıştı. 1965 yılında “Anadolu Türk Mimarlığının Kaynak ve Sorunları” adlı çalışmasıyla profesör oldu.

1973-76 yılları ortasında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde dekanlık yaptı. İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde Mimarlık Tarihi ve Onarım Enstitüsü’nün kurulması için çalıştı. 1974’te kuruluşu tamamlanan enstitünün başkanlığını yürüttü.

Ağa Han Mimarlık Mükafatı Yürütme Komitesi üyesi oldu. Türk, İslam, Anadolu mimarlığı ve sanatını bahis alan kitaplar ve makaleler yayımladı. Çalışmalarında, Türk sanat ve mimarlığının özgün bir yaratı alanı olarak görülmesi gerektiğini öne sürdü.

2019’da Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Mükafatları çerçevesinde “Mimarlık” ödülünün “Türk mimarisinin geçmişine yönelik kuramsal ve kavramsal çalışmaları, onarım faaliyetleri, İslam mimarisi içinde Türk yapıtlarının kimliğini vurgulayan görüşleri ve bu hususlara dair yazdığı kitapları dolayısıyla” Doğan Kuban’a verilmesi kararlaştırıldı.

KAYNAK: HABER7

Yorum Yap

Yorum Yap