İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Dikkat Çeken Araştırma: COVID-19 Beyni Küçültüyor

Dikkat Çeken Araştırma: COVID-19 Beyni Küçültüyor

featured

COVID-19 virüsü kaynaklı gelişen pandemi periyodu boyunca virüsle ilgili birçok araştırma yapıldı. Şimdiye kadar birçok can kaybına ve dünya genelinde hasara sebep olan virüsün insan bedenine verdiği ziyanlar bilim insanları ve hekimler tarafından her vakit inceleniyor. COVID-19’un başta akciğerler olmak üzere, bedenin birçok farklı biçimde ziyan verdiği de bilimsel araştırmalarla kanıtlandı..

Hakem onayından geçmeyen ve MedRxiv internet sitesinde erişime açılan bir araştırma sonucunda, virüsle enfekte olan hastaların, hastalığı hafif atlatsalar dahi beyinlerinde küçülme meydana geldiği tespit edildi. Araştırmacılar bu çalışma için, 45 bin kişinin COVID-19 pandemisinden evvel kaydedilmiş beyin görüntüleme datalarını tahlil etti ve ek taramalar için COVID-19 teşhisi konmuş olanlar yine çağrıldı.

Frontal ve temporal loblar virüs geçirenlerde daha ince

Kelam konusu araştırma için yine çağrılan bireylerin virüsü geçirmeden evvel ve sonra beyinlerinde ne üzere değişiklikler olduğunu anlamak ismine, bilgiler virüs geçirmeyen şahısların beyin taramalarıyla da karşılaştırıldı. Bireylerin yaş, cinsiyet ve sıhhat durumuyla ilgili değişkenleri ve sosyoekonomik şartları da dikkatlice eşleştirildi.

Beyindeki bilgileri işleyen nöronlardan oluşan ve gri husus ismi verilen dokuda, virüsle enfekte olanlar ve olmayanlar ortasında besbelli farklılıklar göze çarptı. Frontal ve temporal loblar diye bilinen beyin bölgelerindeki gri unsur dokusunun kalınlığı, COVID-19 geçiren kümede öbür kümeye kıyasla daha inceydi. Uzmanlara nazaran genel nüfusta, beşerler yaşlandıkça vakitle gri husus hacminde değişim olması olağan karşılansa da, bu araştırmada gözlemlenen değişiklikler virüsle enfekte olan bireylerde olağandan çok daha büyüktü.

Yorum Yap

Yorum Yap