1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Detoks gerçeği

Detoks gerçeği


Detoks, toksik yani ziyanlı hususların canlı vücudundan atılması manasına gelir. İnsan vücudundaki detoks çoğunlukla karaciğerin görevidir.
Karaciğer ve böbrekler günün her saniyesi metabolik atık unsurlardan kurtulmamız için çalışır. Piyasada günümüz itibariyle detoks amaçlı zerzevat suyundan başlayarak banyo tuzundan tutun bağırsak temizleyiciye kadar birçok ürün mevcut.
Satılan çeşit çeşit ürünleri bir kenara bırakıp bugünlerde çok popüler olan yeme içme ve detoks aktivitesini biraz ayrıntılandıralım.

Karaciğer vücuttaki detoksun ana merkezi ve burada detoks iki basamaklı kimyasal bir işlem olarak gerçekleşiyor. Gece gündüz farketmiyor karaciğer durmaksızın çalışıyor. Bu işlemde kullanılan çeşitli enzimler ve kofaktörler var ve çoğu zerzevat, meyve ve baharat bu enzim ya da kofaktörlere yardımcı olacak gücüne güç katacak fitokimyasalları içerdiği için detoks işlemine ‘sadece’ dayanak oluyor. Kötü beslenildiğinde vücutta tutulan ödemin detoks diyetleri ve içecekleriyle kaybolması, şişliğin inmesi bu yüzden.

“Detoks diyeti” yaparak ya da yeşil smoothieler içerek kilo veriyorsanız bilin ki bu verdiğiniz kilonun çoğu su. Gerçekten yağ kütlesinden kaybetmeyi başarıyorsanız da bunun nedeni günlük tükettiğiniz güç ölçüsünü düşürmeniz, başka hiçbir mucize değildir.
Yani zerzevat ağırlıklı, kaliteli proteinli ve âlâ yağlar tüketerek beslenip paketli besinlerden uzak durursanız esasen vücudunuz balon üzere şişmez, ödem tutmaz. Ve geçici çözüm için detoks diyetine başvurmak zorunda kalmazsınız.
Detoks geçici ve tahminen kendinizi kısıtlamak zorunda kaldığınız çözümden başka bir şey değil lakin sağlıklı beslenmek bir yaşam biçimi unutmayın.

Yorum Yap

Yorum Yap