İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kitap
  3. Denizlili gazeteci 40 yıllık kütüphane hayalini köyünde gerçekleştirdi

Denizlili gazeteci 40 yıllık kütüphane hayalini köyünde gerçekleştirdi

featured

Vakıf Mahallesi’ndeki ilkokulda eğitim hayatına başlayan, o devir okumak istediği kitapları ilçede bulamadığı için köyüne kütüphane kurmak isteyen Kaftan, 2 yıl evvel Anadolu Ajansından emekli olduktan sonra bu hayalini hayata geçirmek için çalışma başlattı. Şimdiye kadar biriktirdiği yaklaşık 10 bin kitaplık koleksiyonu hemşehrilerinin hizmetine sunmak emeliyle bina yaptıran Kaftan, raf, masa ve etraf düzenlemesini de aldığı dayanaklarla tamamlayıp kütüphanesinin kapısını halka açtı.

KÖYÜNE KÜTÜPHANE KURMAYI BAŞINA KOYMUŞTU

Kaftan, AA muhabirine, ilçede bulup okuyamadığı kitapları üniversite eğitimi için gittiği İstanbul’da bulup okuma imkanı elde ettiğini ve ileride bir gün köyüne kütüphane kurmayı başına koyduğunu belirtti. Köyün insanlarının, çocuklarının, gelecek kuşaklarının, kuracağı kütüphanede kıyamete kadar okumaya devam etmesi fikriyle bu işe giriştiğini anlatan Kaftan, şunları söyledi: “Emekli olur olmaz köyüme, mevcut imkanlarımı kullanarak bir kütüphane binası inşa ettim. Yıllar boyunca edindiğim kitapları buraya taşıdık. Allah imkan verdi Bağcılar Belediye Liderimiz sevgili Lokman Çağırıcı bize gereksinimimiz olan rafları temin etti. Tıpkı biçimde Kahramankazan’ın öğretmen belediye lideri Serhat Oğuz Beyefendi de kütüphanemizin etraf düzenlemesi için gerekli olan taşları gönderdi. Yeniden Dışişleri Bakanlığında çalışan genç kardeşimiz Cahit Tuz Beyefendi de etraf düzenlemesinin yapılmasında maddi olarak katkıda bulundu. Birçok istekli de maddi imkanlarıyla dayanak verdi. İsimlerinin açıklanmasını istemediler fakat katkıda bulunanların kıyamete kadar bilinmesi için isimlerini buraya levha olarak koyacağız.” 

40 YILLIK HAYALİMİZ GERÇEK OLDU

Kaftan, kütüphanenin yalnızca Tavas’a, Denizli’ye değil herkese hitap edeceğini kaydetti. Kütüphaneyi okuyucuların hizmetine sunduğu için memnun olduğunu lisana getiren Kaftan, “Artık kitaplarımız raflarındaki yerini aldı, 40 yıllık hayalimiz elhamdülillah gerçek oldu. Okuyucumuzun kitapla daha kolay buluşması gayesiyle şöyle bir hizmeti de sunuyoruz. Belirli bir vakit diliminde okuyup geri getirmek koşuluyla ‘al götür, oku getir’ kampanyası da yapıyoruz.” diye konuştu. Kütüphanenin müdavimlerinden Hüseyin Oytun da Ekrem Kaftan’ın köyünde kurduğu kütüphanenin kendisi için çok yararlı olduğunu belirtti. Köyde kütüphane olmasının gençler için çok kıymetli olduğuna dikkati çeken Oytun, “Bu çeşit çabalar sayesinde çok kıymetli sonuçlara ulaşabiliriz. Kütüphanenin etrafa büyük katkısının olacağına inanıyorum.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Yorum Yap

Yorum Yap