Cumhurbaşkanı Açıkladı, İşte Normalleşme Detayları

Merakla beklene bakanlar kurulu nihayet sona erdi. Ve ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Basın toplantısı düzenleyerek Kısıtlamalar hakkında bilgi verdi. İşte merakla beklenen kısıtlamalar;

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli iller de bir müddet daha sadece pazar günü devam edecektir.

Ülkemizin tamamından süren akşam 21 ile sabah 5 arasındaki sokağa çıkma kısıtlaması ise bir süre daha sürecek

Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8 ve 12. Sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır.

Düşük ve orta riskli illerde, ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde de eğitim – öğretime başlanacaktır. Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde ise genel uygulamanın dışında, sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır.

Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler, çok yüksek riskli iller dışında Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 7 ile akşam 19 saatleri arasında % 50 kapasite ile sürdürebilecektir.

Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler, düşük ve orta riskli illerimizde sabah 9 ile akşam 19 arasında faaliyet gösterebilecekler.

Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde Valilikler farklı düzenlemeler yapabileceklerdir.

Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarımızla ilgili düzenleme düşük ve orta risk illerimizde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riski sınıfındaki illerde ise sokağa çıkma süresi artırılacaktır.

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve bir saati aşmamak kaydıyla yapılabilecektir.

Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları düşük, orta ve yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapabilecektir.

Diğer hususlardaki uygulamaların nasıl olacağı, daha önce de belirttiğim gibi Valiliklerimizin başkanlığındaki il Hıfzıssıhha kurulumuz tarafından belirlenecektir.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version